0
rodzaje forniru

Fornir dębowy czy z drzew egzotycznych?

Meble z użyciem forniru są trwalsze, jak i bardziej estetyczne dla oka. W przeciwieństwie do mebli drewnianych, które pod wpływem wilgotności i zmiany temperatury się odkształcają i wypaczają, meble z użyciem forniru utrzymują swój kształt i wygląd, zapewne dlatego, ich wybór na rynku jest tak bogaty. Istnieje ponad 200 gatunków drzew, które można skrawać i wykorzystywać we wzornictwie i meblarstwie. Dzięki swojemu usłojeniu mogą  one dodać ciepła, charakteru i nadać naszemu pomieszczeniu indywidualną atmosferę nie zależnie czy jest to mieszkanie, biuro, restauracja czy hotel. Przedstawiamy rodzaje forniru.

Rodzaje forniru — Podział fornirów ze względu na gatunki drewna

Rodzaje forniru — istnieje ich wiele, dokładnie tyle, ile jest gatunków drzew. Fornir dębowy, jesionowy, orzech, mahoń i tym podobne. Fornir brzoza jest jasny, wręcz biały, z wyraźnym, ciemnym rysunkiem. Jeśli mamy do czynienia z fornirem z buku, widzimy równe, jasne usłojenie i jasny kawałek drewna. Interesujący, cieniowany rysunek ma fornir gruszki, zaś fornir dębowy przybiera kolory od jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Efektownie we wnętrzach może prezentować się mebel pokryty fornirem z jesionu, ponieważ ma charakterystyczny, cieniowany rysunek słojów. Modne są egzotyczne forniry – zebrano w paski, ciemny palisander czy szlachetny, ciemny mahoń.

Fornir dębowy

Ciężki, twardy i wytrzymały to tylko niektóre cechy, które możemy przypisać temu pięknemu drewnu, którym jest dąb. Nic dziwnego, że jest on tak popularny w wielu gałęziach przemysłu. Uzyskuje się z niego również fornir, który ma szerokie zastosowanie. Meble wykonane z forniru dębowego wnoszą niewyobrażalne ciepło i charakterystyczny relaks do naszych wnętrz. W połączeniu tak pięknego i unikatowego produktu z różnorodnymi materiałami jak stal szlachetna, beton czy szkło, możemy pobudzić naszą wyobraźnię i stworzyć niepowtarzalną atmosferę w każdym wnętrzu.

Fornir jesion

Jesion to gatunek drzewa, który cieszy się dużym powodzeniem wśród odbiorców, także w formie okleiny. Dzięki niej, na świecie produkuje się meble charakteryzujące się niezwykłym odcieniem. Taką okleinę wykorzystuje się do uatrakcyjnienia produktów i nadania im naturalnej estetyki. Dla potrzeb stolarki, jesion ma zastosowanie także jako obłóg. Fornir ma swoją funkcję ozdobną, ale też praktyczną, stąd tak duże zainteresowanie klientów i odbiorów na całym świecie. Nie bez znaczenia ma tu także niższa cena takich wyrobów.

Fornir brzozowy

Brzoza różni się od innych gatunków drzew swoją wytrzymałością i wyglądem. Mimo swej niedużej trwałości okleinę brzozową wykorzystuje się na dużą skalę w meblarstwie. Sklejki czy obłóg to bardzo szeroko stosowany materiał. Jego naturalny charakter jest zauważalny już gołym okiem, a uzyskiwane z niej meble nie są tak drogie, jak dąb, stąd brzoza jest stałym elementem w wielu gałęziach przemysłu. Gatunek ten szybko rośnie, więc proces uzyskania takich produktów nie jest skomplikowany i długotrwały. Meble, do których produkcji używa się forniru, często niczym nie różnią się od mebli w całości drewnianych.

Fornir sosnowy

Okleina sosnowa to stały element, z którego na dużą skalę produkuje się meble oraz inne tego typu produkty. Nie ma wątpliwości, że gatunek sosnowego drzewa to bardzo ceniony odcień przez odbiorców. Ze względu na swą niespotykaną naturalność. Fornir sosnowy służy do uzyskania bogatego wzornictwa, ale także niezwykłej palety barwnej produktów. Nadaje się do każdego rodzaju wnętrz, bez względu na ich aranżację. Okleiny naturalne dają gwarancję nie tylko wysokiej trwałości mebli, ale także oczekiwanej estetyki.

Fornir olchowy

Okleiny fornirowe w ostatnich czasach zyskały bardzo duże uznanie. Powodem może być ich naturalnym charakterem i zarazem bogatą estetyką. Olcha, jako gatunek drzew europejskich cieszy się uznaniem klientów, którzy cenią sobie klasyczne aranżacje. Okleina jest dziś bardzo powszechnym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli. Można z niej uzyskać podłogi czy meble, które idealnie nadają się do każdego wnętrza i cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców.rodzaje forniru

Fornir bukowy

Fornir bukowy to bardzo odporny materiał, na dużą skalę stosowany do produkcji mebli. Podobnie jak obłóg naturalny znajduje swoje miejsce głównie w stolarce meblowej, ale też w wielu innych gałęziach przemysłu. Okleina bukowa to nowoczesny sposób uzyskiwania wysokich jakościowo produktów. Na uwagę zasługują głównie jej ciekawe odcienie, które podkreślają wyjątkowy charakter tego rodzaju wytworów. Warto podkreślić, że fornir to materiał niezwykle wytrzymały. Dzisiejsze metody produkcyjne gwarantują ich oczekiwaną estetykę.

Fornir egzotyczny

Fornir wysokiej jakości, głównie produkuje się z drewna egzotycznego, jest bardzo cienki, ale wbrew pozorom mocny, odporny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, a do tego odporny na wilgoć, więc się nie wypacza. Dzięki temu wysokiej klasy fornirowane meble dłużej zachowują wygląd i nie ulegają zniszczeniu.

Rodzaje forniru

Do najpopularniejszych rodzajów tego materiału należą:

Fornir naturalny

Powstaje w wyniku skrawania powierzchniowej warstwy drewna. Naturalny fornir jest połączeniem poszczególnych płatów. Ważne jest, aby poszczególne elementy łączone były zgodnie z kolejnością ich wcześniejszego skrawania.

Fornir modyfikowany

Ten rodzaj okleiny również powstaje w pełni z naturalnego drewna, jednak po sklejeniu kilkuset płatów jest on równo rozcinany, tworząc malownicze wzory. Modyfikowany fornir jest barwiony w celu uzyskania i wyeksponowania usłojenia danego gatunku drewna. Ta technika barwienia forniru najczęściej jest stosowana w celu odtworzenia różnych gatunków drzew egzotycznych. W wyniku barwienia może powstać np. fornir egzotyczny o strukturze pnia podobnej do trudno dostępnych, egzotycznych drzew.

Fornir kamienny

W odróżnieniu od forniru naturalnego jego kamienną odmianę stosuje się wszędzie tam, gdzie zastosowanie naturalnego kamienia jest niemożliwe. Uzyskuje się go w procesie produkcji warstwowej struktury kamiennych łupków. Wbrew pozorom, fornir kamienny jest materiałem lekkim i elastycznym. Fornir kamienny doskonale sprawdza się na meblach łazienkowych.