0
olejowanie mebli

Olejowanie i woskowanie drewnianych mebli – krok po kroku

Meble wytworzone z naturalnego drewna mają bardzo dobry wpływ na człowieka. Dają możliwość kontaktu z naturą. Dzięki temu udaje się zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Co więcej, drewniane wyposażenie jest to inwestycja, która potrafi przetrwać lata. Jednakże zasadnicze znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Do tego celu należy zastosować właściwe preparaty, które pomogą cieszyć się pięknem przez długi czas, między innymi wykorzystuje się oleje i woski. Obecnie stosuje się środki ekologiczne, produkty bezpieczne dla człowieka, wykonane na bazie naturalnych składników. Wyroby pozyskane z darów Matki Natury bardzo dobrze zabezpieczają drewno. Ponadto, nie tworzą warstw, które mogłyby zagrażać człowiekowi. W jaki sposób wykonać olejowanie mebli?

Co warto wiedzieć na temat wosku i oleju?

Oleje to preparaty, które głęboko wnikają w drewno. To sprawia, że struktura staje się dobrze zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych. Olej jest produktem, który nie przyczynia się do zatykania porów drewna. Na powierzchni nie tworzy się także film, który powstaje w przypadku stosowania sztucznych preparatów. Zastosowanie tego rozwiązania sprawia, że drewno oddycha. Ponadto wilgoć może swobodnie odparować. Biorąc pod uwagę powyższe, meble drewniane pokryte olejem bardzo dobrze sprawdzają się w łazienkach i innych lokalizacjach, w których jest dużo wilgoci.

Natomiast wosk nie wnika w drewno tak głęboko, jak olej. Wynika to z tego, że jego konsystencja podobna jest do pasty do butów. Środek ten jest wykorzystywany w celu zapewnienia ochrony i odpowiedniej pielęgnacji. Warto wskazać, że wosk tworzy mocną warstwę, która chroni przed kurzem, a także zabrudzeniami. Powierzchnia elementów wyposażenia, która pokryta została woskiem, może swobodnie oddychać, a także jest dobrze zabezpieczona przed wnikaniem wody. Preparat po zastosowaniu przekształca się w niezwykle cienką warstwę, która powinna być odnawiana z zachowaniem pewnych odstępstw czasowych. Dzięki temu powłoka jest bardzo miła w dotyku i niezwykle delikatna.

Woskowanie mebli drewnianych krok po kroku

Na początku trzeba oczyścić powierzchnie z pozostałości starego lakieru. W tym celu można wykorzystać szlifierkę. Po wykonaniu tego zadania koniecznie trzeba uzupełnić ubytki mebla. W przypadku drobnych dziurek należy użyć kitu do drewna w wybranym odcieniu. Nadwyżkę preparatu usuwa się przy wykorzystaniu drobnoziarnistego papieru ściernego. Przed woskowaniem powierzchnię elementu wyposażenia oczyszcza się z pyłu wilgotną szmatką. Mebel jest w ten sposób przygotowany do woskowania.

olejowanie mebli

Wosk nakłada się na powierzchnię bawełnianą szmatką zawiniętą w bibułę. Niewielką ilość środka umieszcza się na szmatce i wciera w produkt wzdłuż linii usłojenia. Prace wykonuje się dokładnie i precyzyjnie. Gdy zadanie będzie wykonane, mebel zostawia się do dokładnego wyschnięcia. Następnie nakładką polerującą dokładnie i równomiernie poleruje się woskowane części. Zabieg pozwoli nadać satynowe wykończenie.

Olejowanie mebli krok po kroku

Wybór odpowiedniego preparatu

Przed przystąpieniem do realizacji zadania koniecznie trzeba wybrać odpowiednie preparaty. Muszą one być dopasowane do gatunku drewna. Elementy wyposażenia, które nie są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, mogą być olejowane z wykorzystaniem naturalnych olei roślinnych, na przykład rzepakowego, lnianego, czy kokosowego. W przeciwnym przypadku trzeba użyć profesjonalnych środków. Koniecznie trzeba zapoznać się z informacjami zawartymi na etykiecie i zapytać doświadczonego sprzedawcę o przeznaczenie produktu.

Dokładne oczyszczenie powierzchni drewna

Na początku przygotowuje się powierzchnie do olejowania. Oczyszcza się ze starych warstw lakieru. W tym celu wykorzystuje się papier ścierny. Dzięki temu uda się pozbyć resztek impregnatu. Meble w stanie surowy także się szlifuje. Pozwoli to otworzyć pory drewna. To sprawi, że olej przeniknie do wnętrza struktury. Następnie zwilżoną szmatką usuwa się pył i inne zanieczyszczenia. Etap ten należy zakończyć dokładnym wysuszeniem mebla.

Nakładanie oleju na drewnianą powierzchnię

Do nakładania oleju na drewnianą powierzchnię wykorzystuje się czystą ściereczkę, a także szeroki pędzel z miękkiego włosia. Środek nakłada się wzdłuż usłojenia. Koniecznie trzeba zastosować więcej preparatu, żeby mógł on wniknąć do wszystkich warstw mebla. Po wykonaniu zadania trzeba odczekać godzinę. Wówczas specyfik dostanie się do głębokich warstw materiału. Następnie za pośrednictwem papierowego ręcznika usuwa się nadmiar oleju z powierzchni mebla.

Podkreślić należy fakt, że najczęściej jedna warstwa oleju to za mało, aby dobrze zabezpieczyć produkt. Dlatego nakłada się kolejną i czeka godzinę. W przypadku mebli do sypialni 2-3 warstwy zapewnią wystarczającą ochronę. Jeżeli chodzi o meble ogrodowe, to najczęściej trzeba zastosować od 6 do 8 warstw.

Konserwacja powierzchni

Warto zdawać sobie sprawę, że konserwacja mebli drewnianych nie jest zadaniem jednorazowym. Czynności związane z olejowaniem trzeba powtarzać co jakiś czas. W przypadku większości mebli wystarczy przeprowadzać proces olejowania raz na rok. Gdy elementy wyposażenia naraża się na działanie czynników zewnętrznych, czynność wykonuje się co 6 miesięcy.