Większość z nas marzy o swoim miejscu na ziemi. Swojej ostoi, do której z radością wraca się po ciężkim dniu. Miejscu, gdzie wychowuje się dzieci i gdzie toczy się codzienne życie rodziny. Niektórym do tego celu w zupełności wystarczy mieszkanie. Współczesny rynek deweloperski oferuje szeroki wybór możliwości, aby każdy mógł znaleźć opcję dla siebie. Jednak zwolennicy większej prywatności i odrębności decydują się na budowę własnego lokum, na własnych zasadach. I choć budownictwo jednorodzinne w ostatnich dekadach zdominowały cegły i beton, ostatnio coraz częściej wracamy do korzeni, czyli do domów drewnianych. Czy drewniany domek z duszą może być odpowiedzią na wszystkie nasze potrzeby?
Drewniany domek z duszą – sielanka w pakiecie?
Choć widok niewielkiego domku z drewna, otoczonego pięknym ogrodem, to dla wielu kwintesencja sielankowości i swojskości, nie każdy chce takiego rozwiązania dla siebie. Skąd biorą się obiekcje? Przede wszystkim z przekonań, które przez lata narastały, aż obrosły w taką ilość mitów, że dziś traktuje się je jak fakty. Choć polskie tradycyjne budownictwo przez wieki opierało się na drewnie i innych naturalnych materiałach, pojawienie się nowych technologii wyparło je na rzecz domów murowanych. Miały one być trwalsze i lepsze do życia. Na szczęście jednak, wraz z powrotem do natury w codziennym życiu, na nowo zaczęto dostrzegać walory domów drewnianych. Dlaczego warto wybrać właśnie taką opcję?
Budowa domu – decyzja ogromnej wagi
Decyzja o rozpoczęciu budowy własnego domu to niejednokrotnie podjęcie inwestycji życia. Wynika to nie tylko z kwestii finansowych, ale również z tego, że wielu ludzi boi się tak ogromnego przedsięwzięcia. Nic dziwnego! Ilość decyzji, które należy podjąć, zgrywanie terminów różnych etapów i pracy poszczególnych ekip, zakup materiałów, to tylko niektóre z aspektów realizacji takiego projektu. Choć oczywiście na rynku działają firmy, które zajmują się sprawą kompleksowo i tak większość z nas odczuwa ciężar przedsięwzięcia na własnych barkach.
W ten sposób dochodzi do pierwszej, jeśli nie najważniejszej zalety budowy domu z drewna. Jest dużo łatwiejsza! Zdecydowana większość firm tworzących domy z drewna zajmuje się projektem od początku do końca. Oznacza to, że w jednym miejscu możemy załatwić zarówno wybór danego rozwiązania, a następnie jego budowę. To znaczne ułatwienie logistyczne oraz finansowe. Dzięki temu całe przedsięwzięcie wydaje się od razu dużo prostsze do ogarnięcia i przystępniejsze. Co więcej, dom drewniany stawia się zdecydowanie szybciej niż murowany. Nie wymaga bowiem przeprowadzania tak skomplikowanych etapów, a przy tym faktyczna „budowa” to jedynie montaż gotowych elementów przygotowanych wcześniej w fabryce.
Domy z drewna – naturalnie i zdrowo!
Drewno to materiał, który jest z nami od wieków. Używamy go nie tylko do tworzenia przedmiotów użytkowych, ale również do różnego rodzaju dodatków, na przykład dekoracji. Jest ono zdrowe i w pełni bezpieczne dla istot żywych, dlatego budowa domu z drewna to doskonała inwestycja dla poprawy jakości swojego życia.
Bardzo ważną zaletą domów drewnianych jest fakt, że tworzy się w nich specyficzny mikroklimat, który zasadniczo wpływa na nasze samopoczucie oraz codzienne funkcjonowanie. Drewno potrafi bowiem neutralizować jony dodatnie (wydzielane między innymi przez urządzenia elektryczne). Efektem tego jest znacząca poprawa jakości snu, lepszy nastrój, koncentracja, a także łatwiejsze oddychanie. Co więcej, osławiona przytulność domów drewnianych bierze się dosłownie z faktu, że mury szybko się nagrzewają, a następnie oddają ciepło do wnętrza.
Zwolennicy drewnianego budownictwa mówią wprost o magicznej mocy tego materiału. Drewno, pracując, uwalnia olejki eteryczne, które wprawiają wszystkich domowników w doskonały nastrój. Najnowsze badania pokazują także, że przebywanie we wnętrzach wykonanych z drewna łagodzi napięcia wewnętrzne oraz uczucie stresu. Co więcej, udowodniono, że jest to materiał bezpieczny dla osób cierpiących na różnego typu alergie. W domach z drewna występuje też naturalna cyrkulacja powietrza. Bez udziału jakichkolwiek dodatkowych urządzeń drewno reguluje wilgotność w pomieszczeniu, sprawiając, że atmosfera jest komfortowa i bezpieczna dla zdrowia.
Na tym nie kończą się jednak zalety drewna! Ma ono także właściwości antystatyczne, co oznacza, że na jego powierzchni nie osadza się kurz.
Drewniany domek z duszą – wytrzymałość przede wszystkim!
Mało kto zdaje sobie sprawę, że domy drewniane są w rzeczywistości równie trwałe co ich murowane odpowiedniki. Odpowiednio pielęgnowane drewno zachowuje swoją formę przez wiele lat i stanowi doskonały budulec domu, który posłuży wielu pokoleniom. Na szczęście, w przyrodzie znajdziemy wiele pasujących rozwiązań.
Warto ponadto wiedzieć, że dom z bali nie jest łatwopalny. Jak to możliwe? Wynika to z praw fizyki! Drewno do palenia potrzebuje bardzo dużo tlenu, dlatego jeśli dobrze zabezpieczymy materiał, czyli poddamy go impregnacji, ryzyko, że zapłonie, będzie minimalne.
Jakie drewno wybrać do budowy domu?
Aby dom z bali w pełni uwolnił swój potencjał, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie rozwiązanie. Do wyboru mamy zarówno gatunki rodzime, jak i drewno egzotyczne, które również cieszy się dużą popularnością. Najlepszym, ale i najdroższym rozwiązaniem jest świerk skandynawski, który wyróżnia wyjątkowy charakter i wytrzymałość. W Polsce jednak decydujemy się częściej na sosnę, modrzew lub świerk. Należy przy tym pamiętać, że jako materiał w pełni naturalny, nieustannie „pracuje”. Oznacza to, że z czasem mogą uwidocznić się na nim ślady upływającego czasu (na przykład rysy czy pęknięcia). Nie ma to jednak wpływu na trwałość budynku.
Drewniany domek z duszą – niezwykły potencjał aranżacyjny
Domy z drewna to doskonała propozycja zarówno na dom całoroczny, jak i na destynację weekendowych wypadów za miasto. Naturalny materiał oraz nowoczesne technologie budowlane zapewniają trwałość i bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu. Bardzo ważne jest również to, że drewno ma ogromny potencjał aranżacyjny.
Wbrew obiegowej opinii, nie jest ono zarezerwowane wyłącznie dla stylu rustykalnego. Wręcz przeciwnie. Ze względu na swój uniwersalny charakter dopasuje się zarówno do wnętrz w klimacie retro, jak i do tych ultranowoczesnych. Jest to materiał, który przełamuje schematy, a także ożywia i ociepla przestrzeń. Wprowadza do pomieszczeń magię i wyjątkowy nastrój. Co więcej, każdy dom z drewna jest inny. Dopasowując się do swoich mieszkańców, żyje razem z nimi.