Drewniana wanna to koncept wcale nie nowy. Co prawda, na wiele lat o nim zapomniano, ale w ostatnim czasie w naszym kraju zyskał sporą rzeszę fanów. A wszystko za sprawą Skandynawów.
Krótka historia drewnianych balii
Kąpieli dla przyjemności wcale nie wymyślono współcześnie. Przeciwnie, jest to aktywność sprzed stuleci. Już starożytni Grecy i Rzymianie zanurzali się w wonnych olejkach, aby oczyścić nie tylko ciało, ale również ukoić duszę. A wiadomo przecież, że najlepiej relaksuje się w wannie.
Podejście do kąpieli jako formy relaksu zmieniało się oczywiście na przestrzeni wieków, jedno jest jednak pewne – wanna od zawsze kojarzyła się z ucztą dla zmysłów. Wiadomo przecież, że chwile w niej spędzone to czas dla nas, bez pośpiechu i myślenia o sprawach pilnych. Jedyne, co uległo zmianie, to jej forma. W dawnych czasach królowały balie kamienne, żeliwne, a także drewniane. Nowoczesność z kolei przyniosła jeszcze inne rozwiązania.
Ostatnie lata to jednak powrót do tradycji, w tym również do drewnianych wanien, które wcale nie muszą pasować wyłącznie do rustykalnych wnętrz. Ich renesans zawdzięczamy przede wszystkim Skandynawom oraz rosyjskiej bani. Jako że coraz chętniej korzystamy z doświadczeń oraz dokonań naszych przodków, także i w tym wynalazku zaczynamy dostrzegać liczne walory.
Drewniana wanna to niejako powrót do natury. To połączenie tradycji z nowoczesnymi technologiami, a wszystko po to, aby zapewnić nam zdrowie i relaks na najwyższym poziomie.
W czym drewniana wanna jest lepsza niż żeliwne czy akrylowe wersje?
Choć drewniane wanny to tradycyjne rozwiązanie, z czasem zostało ono wyparte przez żeliwo, a obecnie akryl. Zmiany wyniknęły przede wszystkim z tego, że nowe materiały okazały się tańsze i łatwiejsze w produkcji. Na przestrzeni wieków zmieniło się także nasze poczucie estetyki i, dość siermiężne z pozoru, wanny z drewna przestały być modne. Dopiero od niedawna zaczynają się znów pojawiać w polskich domach i ogrodach.
Warto mieć świadomość, że wraz z rozwojem technologii, wanny drewniane stosowane dziś, ani trochę nie przypominają wielkich i niezbyt estetycznych sióstr z przeszłości. Są za to dużo szlachetniejsze, ponieważ wykonane z wysoko gatunkowego drewna o niezwykłym charakterze.
Oryginalność przede wszystkim!
Firmy produkujące wanny drewniane, tworzą swoje produkty z największą dbałością o detale. Dzięki szlachetności i niepowtarzalności drewna nie ma dwóch takich samych balii. Każda z nich jest wyjątkowa i sama w sobie jest w stanie dodać niezwykłego uroku wnętrzu, w którym stanie. Każdy model będzie się różnił od siebie wybarwieniem drewna, strukturą, a także widocznością słojów.
Prawdziwą zaletą drewnianych wanien jest również to, że mogą przyjmować najróżniejsze kształty. Ponieważ materiał, z którego się je tworzy, można łatwo formować i nadać mu pożądany kształt. Mogą być więc one okrągłe, owalne, a nawet kwadratowe. Można nadawać im także niesymetryczne kształty. Jest to ich zdecydowana przewaga nad akrylem czy żeliwem, ponieważ te materiały nie dają się tak łatwo formować, a katalogi tych produktów są pod tym względem zdecydowanie uboższe.
Drewniana wanna wszędzie wygląda dobrze
Twórcy drewnianych wanien są zawsze otwarci na sugestie klienta i nie ma dla nich wyzwań niemożliwych. Bez problemu można je bowiem wykonać pod konkretny wymiar pomieszczenia.
Co więcej, drewno doskonale komponuje się z innymi materiałami, takimi jak ceramika, szkło czy metal. Jest też ekologiczne, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie. Ulega ona całkowitej biodegradacji. A samo w sobie jest również bardzo zdrowe i ciepłe. Nadaje wnętrzu przytulności i niepowtarzalnego charakteru.
Udany mariaż technologii i rustykalnego designu
Warto mieć świadomość, że drewniane wanny, oprócz swojego swojskiego wyglądu, mają niewiele wspólnego z tymi stosowanymi w ubiegłych wiekach.
Mimo swojego tradycyjnego charakteru także i w tym przypadku możemy znaleźć nowoczesne formy. Dla chcącego nic trudnego, producenci tego rodzaju wanien nie tylko dopasują ją pod żądany wymiar, ale również nadadzą jej niemal dowolny kształt.
Bardzo ważne jest także to, że współcześnie produkowane drewniane wanny tworzone są z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Pozwalają one na wygodne i efektywne użytkowanie. Drewno bowiem niemal nie przewodzi ciepła, dzięki czemu woda wewnątrz znacznie wolniej stygnie. Co więcej, ma ono działanie hipoalergiczne, a także bakteriobójcze, dzięki czemu może mieć zbawienny wpływ na nasz organizm. Jest to więc doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz osób o wrażliwej skórze.
Do produkcji drewnianych wanien stosuje się różne gatunki drewna. Najczęściej są to mahoń, klon, jesion oraz bardziej egzotyczny padouk.
Wanna wykonana z wysokiej jakości drewna będzie trwała i odporna na zużycie. Co więcej, większość modeli można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Często mają one swój niezależny system ogrzewania. Dzięki piecowi zamontowanemu razem z wanną woda nagrzewa się sama do żądanej temperatury, a obsługa całego urządzenia jest niezwykle prosta.
Warto także dodać, że wnętrze wanny może pozostać drewniane, jak reszta konstrukcji, lub uzupełnione o inny materiał, na przykład aluminium. Dzięki temu możemy dopasować rozwiązanie idealnie do naszych potrzeb.
Drewniana wanna – rozwiązanie dla każdego?
Drewniana wanna nie każdemu musi przypaść do gustu, ale z pewnością nikt nie przejdzie wobec niej obojętne. To rozwiązanie, które najlepiej pasuje do bardziej rustykalnych wnętrz, ale osoby lubiące wnętrzarskie eksperymenty z pewnością znajdą i dla niej miejsce w swoim domu.
Jest to opcja, która ma wiele zalet. Drewno wnosi niezwykły charakter do przestrzeni, w której się znajdzie, a także jest dobre dla naszego zdrowia. Stwarza też bardzo sprzyjające warunki dla relaksu nie tylko od święta.