Drewniane ławki to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, nie tylko ogrodowego. Z powodzeniem mogą znaleźć one swoje miejsce również we wnętrzach. To świetny gadżet o praktycznym i funkcjonalnym charakterze. Należy jednak pamiętać, że jako produkt wykonany z drewna, wymaga on specjalnej pielęgnacji oraz systematycznej konserwacji. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Jak zaaranżować go w przestrzeni?
Zalety drewnianych ławek
Tego rodzaju mebel znajdziemy niemal w każdym ogrodzie. Pozwala on usiąść i odpocząć po ciężkim dniu w pracy albo poplotkować z przyjaciółką w długie letnie wieczory. Ma on szerokie zastosowanie, a przy tym może dodać charakteru różnym aranżacjom i to nie tylko tym ogrodowym.
Drewniane ławki są trwałe i zachowują swój estetyczny wygląd przez długi czas. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które różnią się od siebie gatunkiem drewna, sposobem wykończenia, a także formą. Dobrze jest zapoznać się wcześniej ze wszystkimi możliwościami, aby dokonać właściwego wyboru.
Drewniane ławki – rodzaje
Kategoria tego rodzaju produktów jest bardzo szeroka i mieści w sobie różne rodzaje i formy. Wybór konkretnej wersji zależeć będzie od tego, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania, a także jakie przeznaczenie wybierzemy dla naszej ławeczki.
Ławki ogrodowe
Najbardziej podstawową i oczywistą funkcją ławek drewnianych jest oczywiście przeznaczenie ogrodowe. To tam spędzamy przecież większość letnich wieczorów, a nawet wiosenne poranki z kubkiem kawy w ręku. Nic tak nie uspokaja, jak leniwe rozmowy spędzone przy akompaniamencie szumu drzew i zapachu kwiatów w tle.
Drewniane ławki ogrodowe spełniają swoją funkcję idealnie. Stanowią stabilny i wygodny mebel, który można ustawić w dowolnym miejscu ogrodu. Mogą stać blisko wejścia do domu albo być ukryte gdzieś w zakamarkach zieleni. Ławkę można również umieścić w altanie, pergoli lub w innej użytkowej części ogrodu. Będzie to idealne zaproszenie do chwili relaksu po ciężkim dniu albo po intensywnej pracy w rabatkach. Mebel ten można uzupełnić o wygodne poduchy, ciepły pled lub inne dodatki dekoracyjne. Z jego pomocą można zaaranżować ciekawy i komfortowy kącik, który nie tylko urozmaici ogrodową przestrzeń, ale również ułatwi codzienne funkcjonowanie. Dzięki niemu zyskamy miejsce, by odłożyć potrzebne akcesoria czy przysiąść na chwilę.
Ławki wewnętrzne
Coraz częściej tradycyjna drewniana ławka znajduje nowe, mniej znane zastosowanie. Użytkownicy umieszczają ją w swoich domach, aby również tam spełniała swoje zadanie.
Wewnętrzne ławki także mogą świetnie prezentować się w przestrzeni. Mogą stanowić element wyposażenia przedpokoju albo jadalni. Bez względu na styl, który dominuje w pomieszczeniu, ławka doda mu charakteru i niepowtarzalnego klimatu. Drewno jest bowiem niezwykle szlachetnym materiałem i wszędzie, gdzie się znajduje, roztacza wokół siebie aurę ciepła i przytulności. Uzupełniona o miękkie poduchy ławka z pewnością będzie doskonałym dodatkiem do stylowego wnętrza.
Drewniane ławki – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Ławka drewniana powinna spełniać dwie podstawowe funkcje. Najważniejszą kwestią jest jej wygoda, ale i estetyka. Jeśli ma stanowić element ogrodu, musi wpisywać się w krajobraz. Jeśli z kolei chcemy umieścić ją we wnętrzu, powinna komponować się z resztą wyposażenia.
Wielu użytkowników staje zwykle przed wyborem, jaki rodzaj ławki wybrać. Czy ma być ona w całości wykonana z drewna, czy powinna być raczej wzmocniona metalowym stelażem?
Ławki angielskie, doskonale znane z brytyjskich produkcji filmowych, wykonuje się w całości z drewna, zwykle litego. Dzięki wprawnym dłoniom rzemieślników mogą przyjmować one najróżniejsze formy i kształty. Można im także nadać różny styl i charakter, aby pasowały do konkretnych aranżacji i klimatu danej przestrzeni zielonej. To rozwiązanie sprawdzi się dobrze we wnętrzach, a także w wielu ogrodach. Słowem, wszędzie tam, gdzie rządzi prostota i naturalność.
Z kolei ławki z metalową konstrukcją to rozwiązanie znane bardziej z naszego podwórka. Stosuje się je najczęściej w parkach i miejscach użyteczności publicznej. Są one trwałe i mniej podatne na warunki pogodowe. Niekoniecznie będą jednak pasowały do wnętrza, ponieważ mogą nadawać mu zbyt ciężkiego charakteru (w dosłownym tego słowa znaczeniu również są ciężkie).
Jakie drewno wykorzystuje się najczęściej?
Z uwagi na swoją funkcję, ławki powinny być wykonane z możliwie trwałego materiału. Drewno musi być odpowiednio twarde, aby znieść zmieniające się warunki pogodowe oraz intensywne użytkowanie. Najczęściej stosuje się do tego celu lite drewno dębowe, ale również bardziej egzotyczne gatunki, takie jak eukaliptus czy drewno tekowe. Cechuje je trwałość i wytrzymałość, a przy tym także świetny wygląd. Ławka wykonana z takiego materiału będzie się więc świetnie prezentować. Warto jednak pamiętać o konieczności odpowiedniej impregnacji powierzchni drewnianych.
Impregnacja – co to takiego?
Każdy przedmiot wykonany z drewna musi być odpowiednio zabezpieczony przed nadmiernym zużywaniem oraz innymi niekorzystnymi czynnikami. Jest to konieczne zarówno dla mebli i akcesoriów znajdujących się wewnątrz, jak i tych zewnętrznych. Wszystkie powierzchnie drewniane należy systematycznie pielęgnować, aby dobrze wyglądały i długo nam służyły. Co więcej, ławki ogrodowe muszą być jeszcze dodatkowo impregnowane, czyli zabezpieczane przed różnymi warunkami pogodowymi, takimi jak deszcz, śnieg, czy silne promieniowanie słoneczne. Odpowiednio dobrany preparat chroni drewno przed niepożądanymi czynnikami, tworząc na powierzchni warstwę ochronną.
Ławki drewniane nie tylko do siedzenia?
Warto także dodać, że drewniane ławki nie muszą służyć wyłącznie do siedzenia. W ostatnich latach na rynku pojawiło się sporo ciekawych propozycji, które wykorzystują tradycyjną funkcję tego mebla, wzbogacając go jednak o dodatkowe udogodnienia. Mamy więc do wyboru ławki z wbudowaną skrzynią na różne przybory i akcesoria, ławki ze sznurem do suszenia bielizny, a nawet takie, które dodatkowo mają jeszcze daszek, chroniący użytkowników przed wiatrem i deszczem. Dzięki temu zyskujemy nie tylko podstawową funkcjonalność, ale jeszcze szereg innych przydatnych udogodnień.