0
formatki oklein naturalnych

Formatki oklein naturalnych

Okleiny naturalne wykorzystuje się w celu idealnego wykończenia mebli. Ten rodzaj produktu znany był już w starożytności. Jest to cienki arkusz forniru, a więc płatu drewna, który wyróżnia się właściwą grubością. Stosuje się go do ozdabiania wyrobów stolarskich, aby zapewnić im zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi, a ponadto jest to również element dekoracyjny. Jakie są rodzaje oraz zalety oklein naturalnych? W jaki sposób powstają formatki?

Jakie wyróżnia się rodzaje oklein naturalnych?

Typy oklein uzależnione są od drewna, które stanowi podstawę ich wykonania. W ofercie rynkowej znajdziemy zarówno produkty bazujące na drewnie krajowym, jak i pochodzącym z odległych krain. Gdy konsumenci oczekują materiału, który wyróżnia się małą wrażliwością na wodę, można wybrać okleinę wyprodukowaną z teaku. Dla większości użytkowników istotne znaczenie ma wytrzymałość, a ponadto odporność na uszkodzenia, pęknięcia, czy też ścieranie. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie okleina z wiśni.

formatki oklein naturalnych

Jakie korzyści wynikają ze stosowania oklein naturalnych?

Zaletą oklein naturalnych jest trwałość, przede wszystkim tych, które powstały w wyniku procesu fornirowania. Zastosowanie wskazanej alternatywy sprawia, że meble prezentują się niezwykle efektownie w porównaniu do swoich syntetycznych odpowiedników. Można to zauważyć głównie w fakturze, a także rozmieszczeniu słojów na powierzchni produktu. Doskonale sprawdza się, gdy pragniemy odnowić zabytkowe meble. Okleiny powstające na bazie naturalnych produktów zapewniają wnętrzom wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Przykładem jest okleina z olchy, która wpływa na ocieplenie danej przestrzeni.

Jak powstają formatki oklein naturalnych?

Formatki oklein naturalnych uzyskujemy w procesie produkcyjnym złożonym z kilku etapów. W pierwszej kolejności wybieramy okleinę charakteryzującą się odpowiednimi parametrami jakościowymi. Pamiętamy o tym, że w miejscu produkcyjnym trzeba dbać o zapewnienie stałego poziomu wilgotności. Jest to istotna kwestia, gdyż ten półfabrykat ma właściwości higroskopijne, co najprościej można określić jako zdolność wchłaniania wilgoci z otoczenia. To może wpłynąć na strukturę produktu.

Dalsza obróbka materiału przeprowadzana jest przez obcięcie z długości oraz szerokości. W tym celu wykorzystuje się najczęściej gilotynę jedno- lub dwu-nożową. Proces produkcji niejednokrotnie obejmuje także czynność polegającą na brzegowaniu z wykorzystaniem specjalnych pilarek przeznaczonych do cięcia okleiny. Krawędź tworzywa musi być bez zarzutu. W jaki sposób przebiega łączenie pakietów forniru? Przeprowadzane to jest w dwojaki sposób. Jednym z nich jest metoda, której podstawową zasadą jest łączenie składników za pośrednictwem nitki klejowej. Wyróżnia się również bardziej innowacyjną technikę, a mianowicie działanie opierające się o łączenie stykowe. Dzięki temu uzyskujemy spoinę bez obecności nieprawidłowości o podwyższonej wytrzymałości na poprzeczne rozciągania. Jest to niezmiernie ważne podczas oklinowania struktur profilowanych w prasach membranowych.

Podkreślić należy fakt, że dostępnych jest kilka alternatyw związanych z ułożeniem okleiny w formatce. Bierze się w tym przypadku pod uwagę, usłojenie oraz rysunki forniru, a ponadto oczekiwania konsumenta. Co więcej, formatka to produkt bardzo delikatny. W związku z tym przed wydaniem ostatecznemu odbiorcy jej końce można wzmocnić podwójną nitką klejową przy zastosowaniu ręcznych spajarek nitkowych. Określone działanie kończy proces wytwarzania formatek oklein naturalnych. Teraz trzeba tylko skompletować produkty oraz ustalić z klientem sposób dostawy zamówienia.