0
garderoba wnękowa

Garderoba wnękowa wbudowana w ścianę

Garderoba wnękowa jest marzeniem wielu współczesnych kobiet i mężczyzn. Praktycznie urządzona szafa, wyposażona w piękne ubrania i buty na każdą okazję daje ogromne możliwości. W przypadku, gdy jest taka możliwość, warto zainwestować w garderobę we wnęce wbudowaną w ścianę. Szafa na wymiar musi być dobrze zaprojektowana, aby jej funkcjonalność była jak najlepsza. Warto podkreślić, że rozsądne zagospodarowanie wnęk, czy to w przedpokoju, czy w sypialni pomoże zachować odpowiedni porządek. Garderoby wnękowe można zaprojektować na różne sposoby.

W jakich wnętrzach sprawdzi się garderoba wnękowa wbudowana w ścianę?

Szafa wnękowa bezie odpowiednia w przypadku niewielkich pomieszczeń. Dzięki temu uda się uwolnić przestrzeń od niepotrzebnych mebli przeznaczonych do przechowania ubrań i innych rzeczy. Garderobę najlepiej zaprojektować w miejscu, które trudno wykorzystać w jakikolwiek inny sposób. Dzięki temu zyskuje się doskonale wyposażoną szafę, a także maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Co więcej, sprytnie zaprojektowana garderoba może poprawić proporcje wnętrza. Niejednokrotnie wystarczy zmienić ustawienie drzwi, żeby zyskać odpowiednią przestrzeń do przygotowania garderoby wnękowej.

Jakie wymiary powinna mieć garderoba we wnęce wbudowana w ścianę?

Funkcjonalna garderoba powinna mieć właściwe wymiary. Na realizację tego zadania najlepiej przeznaczyć wnękę o głębokości kształtującej się na poziomie 70 centymetrów. Przeprowadzając prace remontowe, warto doprowadzić do wnęki zasilanie prądem elektrycznym. Działanie to pozwoli zainstalować w szafie oświetlenie, które ułatwi korzystanie z garderoby. Przed przystąpieniem do realizacji projektu trzeba dobrze zmierzyć wnękę, a także jej przekątne. Co więcej, ściany muszą być równe. W przypadku, gdy nie jest to spełnione, trzeba wyrównać wnękę. W przeciwnym wypadku pojawi się problem z zamykaniem i otwieraniem skrzydeł szafy. Wysokość, głębokość, a także szerokość mierzy się w minimum dwóch miejscach, a mianowicie pod sufitem i przy podłodze. Warto podkreślić, że otrzymane wyniki mogą różnić się o nawet o kilka centymetrów. Podczas realizacji projektu uwzględnia się mniejszy wymiar.

garderoba wnękowa

Garderoba wnękowa – jakie drzwi do niej wybrać?

Drzwi rozwierane

Planując garderobę wnękową, koniecznie trzeba wybrać odpowiednie sposób zamykania i otwierania szafy. Klasycznym i wygodnym rozwiązaniem są drzwi rozwierane. Umieszczane są one na krytych zawiasach bądź tradycyjnych, które widoczne są od zewnątrz. Sprawdzają się w przypadku niewielkich i wąskich szaf. Przy wyborze krytych zawiasów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kąt ich rozwarcia. Jest to element, który wpływa na to, jak daleko poza światło garderoby przesuną się skrzydła drzwiowe.

Garderoba wnękowa z przesuwnymi drzwiami

Innym rozwiązaniem, które stosuje się w przypadku szaf wnękowych, są drzwi przesuwne. Zaletą produktu jest to, że nie zajmuje on dużo miejsca po otwarciu garderoby. Decydując się na określone rozwiązanie, trzeba pamiętać o tym, żeby podział wnętrza garderoby odpowiadał wymiarom frontów. Nie ma możliwości jednoczesnego korzystania z całej szerokości przesuwnej szafy. Warto podkreślić, że taki projekt dobrze sprawdza się w niewielkim pomieszczeniu. W tych drzwiach fronty szafy przesuwają się po prowadnicach z wykorzystaniem mechanizmu jezdnego. W tym przypadku skrzydła mogą być oparte ciężarem na prowadnicach zainstalowanych do podłogi bądź do dna garderoby. Mogą być także podwieszane do szyny przytwierdzonej do ściany lub sufitu. Niektóre systemy mają zlokalizowane kółka zarówno na górze, jak i dole garderoby. Wówczas jedne przejmują ciężar skrzydła, drugie natomiast stabilizują określony komponent.

Garderoba wnękowa wyposażona w drzwi przesuwno-łamane

Inną opcją, którą wykorzystuje się w tym przypadku, są drzwi określane mianem przesuwno-łamanych. Do zamontowania na górze szafy potrzebna jest prowadnica. W tym przypadku ruch skrzydeł jest możliwy także dzięki mechanizmowi jezdnemu. Są one jednak połączone z frontami tak, żeby zapewnić obrót względem osi wózka. Na dole garderoby umieszcza się komponenty, które wpływają na stabilizację ruchu. Interesującą odmianą drzwi składanych są projekty, które pozwalają na chowanie się drzwi w specjalne kieszenie w głębokości szafy. Określane są one mianem systemów obrotowo – wsuwanych.

Jakie fronty stosuje się w przypadku garderoby wnękowej?

Planując garderobę wnękową, trzeba także pomyśleć o frontach szafy. Do tego calu najczęściej wykorzystuje się płytę MDF. Wykańcza się je lakierem lub naturalną okleiną (fornirem). Podkreślić należy fakt, że do wypełnienia frontów używa się także płytę HDF. Jest ona twardsza od poprzedniczki. Inne rozwiązania w tym zakresie to sklejka, płyta wiórowa lub lekkie elementy wytworzone z bambusa, czy rattanu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również fronty garderoby z powłoką akrylową, która jest dużo twardsza niż lakier. Niezwykle popularne są także wypełnienia frontów szaf wnękowych ze szkła w różnych odmianach, na przykład lustro. Szkło, które wykorzystuje się w skrzydłach szaf, podkleja się folią, aby zabezpieczyć przed rozpadnięciem się na kawałki.