0
mała kuchnia

Jak powiększyć optycznie małą kuchnię?

Nie zawsze jest tak, że dysponujemy dużym wnętrzem. Niejednokrotnie mamy do dyspozycji niewielkie przestrzenie, które musimy efektownie zaaranżować. Jednakże, na szczęście jest wiele sposobów i możliwości pozwalających na skuteczne optyczne powiększenie małych przestrzeni. Jednym z ważnych pomieszczeń w mieszkaniu jest kuchnia. Dlatego poniżej prezentujemy porady, które mogą stanowić ciekawą inspirację. Sprawdź jakie komponenty oraz detale należy zastosować w małej kuchni, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Podstawowe wyzwania związane z aranżacją niewielkich powierzchni

Zdajemy sobie sprawę z tego, że rozmieszczenie wszystkich potrzebnych funkcji w małej kuchni nie jest rzeczą prostą. Jest to specyficzne miejsce w każdym domu, dlatego też, w działaniach aranżacyjnych nie możemy przyczynić się do tego, że kuchnia straci swoją duszę. Najważniejsze jest indywidualne podejście do rozwiązania określonego problemu. Małe kuchnie powinny wyróżniać się prostotą i obecnością estetycznych form. Ważne jest to, żeby unikać wystawiania sprzętów i urządzeń kuchennych. W tym przypadku powściągliwość będzie zdecydowanie lepiej odebrana przez odwiedzających gości. Minimalizm pozwoli na osiągnięcie efektu przestronnej, a co najważniejsze idealnie zorganizowanej przestrzeni kuchennej.

Ciekawym zabiegiem, który można zastosować w małej kuchni, jest sprytne ukrycie niezbędnych w pracy przedmiotów. Często stosowanym działaniem jest schowanie okapu w zabudowie. Wskazany komponent może być wbudowany w blat bądź wykorzystywać wersję podszafkową. Nie ukazuje się naszym oczom, gdy nie jest potrzebny. Sięgamy po element zawsze wtedy, gdy potrzebujemy. To sprawia, że optycznie powiększamy niewielką przestrzeń.

Pamiętajmy również o tym, że jasne barwy doskonale wpływają na powiększenie wnętrza. Dzięki temu uzyskujemy wrażenie przejrzystości, nie jesteśmy tak przytłoczeni i mamy wrażenie, że serce naszego domu jest większe niż w rzeczywistości!

Wysoka zabudowa to więcej przestrzeni do zagospodarowania

Jak urządzić małą kuchnię? Skuteczną alternatywą jest rozbudowa w pionie. Jest to bardzo ciekawy, a zarazem przydatny zabieg aranżacyjny. Takie działanie sprawia, że zyskujemy dużą liczbę schowków, które pozwolą na przechowywanie niezbędnych produktów. Aranżując małą kuchnię, warto zrezygnować ze stołu na rzecz większego blatu roboczego. Dzięki temu zapewnimy sobie dodatkowa powierzchnie, ale także element, który pozwoli na przygotowywanie pysznych posiłków i wykonywanie innych ważnych prac kuchennych.

mała kuchnia

Otwarta przestrzeń kuchenna, czyli nowoczesny sposób na małą powierzchnię

Współcześnie bardzo modną opcją są kuchnie w stylu open space. Otwarte przestrzenie wspaniale wpływają na optyczne powiększenie wnętrza. Projekty małych kuchni uwzględniające określony zabieg cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Połączenie kuchni z salonem przyczynia się do tego, że ludzkie oko ma wrażenie, że pomieszczenie jest zdecydowanie większe niż w rzeczywistości. Co więcej, uzyskujemy również swobodę ruchu. Ponadto, mamy dobre warunki związane z wykonywaniem prac kuchennych i zdecydowanie lepszą komunikację.

Pragniesz optycznie powiększyć przestrzeń kuchenną? Wybieraj jasne błyszczące wykończenie

Małe elementy mają bardzo duże znaczenie. Jest to prawda znana od wieków. Dlatego bardzo dobre rezultaty można uzyskać dzięki określonym połączeniom kolorystycznym. Umiejętne połączenie barw sprawi, że uda się uzyskać spokój i harmonie, co skutecznie przełoży się na optyczne powiększenie kuchni. Biorąc pod uwagę powyższe, skuteczne aranżacje małej kuchni muszą uwzględniać jasną kolorystykę ze strukturami, które odbijają światło, na przykład błyszczącymi lakierami. Oczekiwany efekt uzyska się także wtedy, gdy zainwestuje się w różne fronty szafek kuchennych. Wówczas można zdecydować się na lakierowaną płytę MDF oraz mleczne szkło.

Duże płytki to wrażenie większej kuchni

Mała kuchnia w bloku powinna uwzględniać ciekawy trik, którym jest wykorzystanie dużych, gładkich płytek. Co więcej, powierzchnia komponentów musi być w miarę jednolita bez zbędnych elementów obciążających. Zasadą jest, że im mniej fug, tym lepszy efekt. Dobrym działaniem jest także zdecydowanie się na jednolitą podłogę w całym pomieszczeni. W małej kuchni rezygnujemy także z progów i innych niepotrzebnych zdobień, które odciągają uwagę, tworzą granicę i tym samym zabierają przestrzeń.

Jak jeszcze optycznie powiększyć małą kuchnię?

Jakie działania jeszcze warto uwzględnić w przypadku małej kuchni? Interesującym czynnikiem jest zainwestowanie w otwarte półki. Projektanci wnętrz podkreślają, że zaprezentowany zabieg przyczyni się do nadania wnętrzu świeżości i powiewu, co skutecznie przełoży się na pozytywny odbiór pomieszczenia. Niewielka przestrzeń kuchenna musi być urządzona z uwzględnieniem ładu i porządku. Wszystko musi mieć swoje miejsce bez obecności zakłócającego odbiór chaosu. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się piękną kuchnią, która mimo małej powierzchni zapewni satysfakcje i sprawi, że każdy posiłek będzie smakował jeszcze lepiej!