0
płyta fornirowana

Jak powstaje płyta fornirowana?

Odpowiednio urządzone wnętrze ma bardzo duże znaczenie. Sprawia, że człowiek czuje się w takim miejscu bardzo dobrze, uzyskuje upragniony azyl, ma poczucie bezpieczeństwa. Elementy te są bardzo istotne w życiu każdego z nas. Wśród aspektów, które ważne są podczas urządzania bądź remontu mieszkania, jest wybór właściwych materiałów. Pragniemy bowiem, aby służyły nam przez lata. Przykładem takich tworzyw jest płyta fornirowana, która ma szerokie zastosowanie w meblarstwie. W zasadzie nadaje się do każdego pomieszczenia. Jakość, a także wygląd tego elementu sprawiają, że jest coraz częściej wykorzystywana w naszych domach.

Płyta fornirowana — czym jest i w jaki sposób powstaje?

Określana jest ona inaczej mianem płyty stolarskiej fornirowanej. Jest to materiał, który uzyskuje się ze sklejki, płyty wiórowej i MDF. Na powierzchni umieszcza się naturalną okleinę w postaci forniru drzewnego. W celu otrzymania wierzchniej warstwy przeprowadza się proces obróbki właściwie przygotowanych kłód. Następnie całość prasuje się pod ciśnieniem. Ostateczny rezultat może być pozostawiony w formie surowej bądź też wykończony lakierem. Takie rozwiązanie najczęściej wprowadzane jest jako element frontów mebli kuchennych.

Jak przebiega proces fornirowania?

Działanie to polega na pokrywaniu sklejki cienką warstwą drewna, które charakteryzuje się wyższą klasą. Dzięki temu uzyskujemy wspaniały efekt. Wykorzystywaną w tym procesie okleinę otrzymuje się dzięki cięciu drewna na niezwykle wąskie arkusze. Najczęściej upodabniające się do grubości papieru. Jest to kluczowy element opisywanej techniki, gdyż im cieńszy fornir, tym wyróżnia się on bardziej plastycznymi właściwościami. Strategiczny cel fornirowania płyt polega na pokrywaniu sklejki warstwami szlachetnego drewna. Doprowadzamy tym samym do zwiększenia walorów estetycznych materiału podstawowego. Fornirowanie to również maskowanie niedoskonałości masywu budulcowego drewna, a ponadto ukrywanie połączeń konstrukcyjnych.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że koszt płyty fornirowanej jest znacznie niższy niż litego drewna. W związku z tym za korzystną cenę uzyskujemy rozwiązania, które prezentują się równie dobrze, jak drewno.

płyta fornirowana

Podstawowe zasady związane z użytkowaniem płyt fornirowanych

Wskazany rodzaj materiału stanowi zatem tańszą alternatywę naturalnego drewna. Dużą zaletą opisywanego tworzywa jest niezwykle łatwy, a także szybki proces obróbki. Istotne jest to, że materiał ten jest odpowiedni dla każdego pomieszczeniu. Wilgotność wnętrz, w których pragniemy zastosować dane rozwiązanie, nie powinna być wyższa niż 40-60 procent. Bardzo duże znaczenie ma również temperatura. W tym przypadku nie możemy przekroczyć 40 oC. Ważne jest to, żeby podczas eksploatacji nie doszło do kontaktu frontów z parą wodną albo wodą. Nieprawidłowo postąpimy, gdy wyczyścimy wskazane elementy acetonem, amoniakiem, bądź inną substancją, która w swoim składzie zawiera alkohol. Pamiętajmy o tym, żeby w czasie gotowania uruchomić wyciąg. Długotrwałe działanie promieni słonecznych przyczynia się do odbarwiania oraz wygięcia materiału.

Płyta fornirowana — gdzie możemy ją wykorzystać?

Tak jak to zostało wskazane wyżej, płytę fornirowaną najczęściej wybiera się w meblarstwie w celu uzyskania fantastycznego efektu wykończeniowego lub dekoracyjnego. Działanie takie pozwala na nadanie szlachetnego wyglądu sklejkom, a także płytom meblowym.

Najczęściej stosuje się ją w przypadku kuchennych mebli. Co więcej, bywa elementem dekoracyjnym paneli ściennych. W przypadku, gdy określona przestrzeń jest duża, możemy wprowadzić do wnętrza panel płyty fornirowanej. Dzięki temu odmienimy wygląd kuchni i sprawimy, że stanie się ona bardziej przytulna.

Bez wątpienia uzyskamy ciekawy efekt, gdy położymy płytę fornirowaną na ścianę. Przestrzeń będzie niezwykle elegancka. Gdy nie chcemy, aby nasze wnętrze optycznie się pomniejszyło, powinniśmy uwzględnić odpowiednio jasny odcień. Fajną propozycją jest dąb, który sprawdzi się wszędzie. Dostępny jest także fornir kamienny. W tym przypadku proces wytwarzania jest taki sam. Stosuje się tylko inną okładzinę, na przykład marmurkową bądź łupkową. Warto podkreślić, że ten rodzaj materiału w odróżnieniu od płyt drewnianych wyróżnia się bardzo dużą odpornością na wilgotność.

Drzwi wewnętrzne z płyty fornirowanej

Innym przykładem jest wykorzystywanie płyty fornirowanej do wytwarzania drzwi wewnętrznych. Ogromną korzyścią tego rodzaju rozwiązania jest brak niebezpieczeństwa tworzenia się szczelin oraz szpar, czego niestety nie można powiedzieć w odniesieniu do nieprawidłowo sezonowanego drewna litego. Określone rozwiązanie sprawia, że takie drzwi są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od zwykłej okleiny.

Zastosowanie płyty fornirowanej daje bardzo duże możliwości. Dzięki temu możemy ożywić każde wnętrze i uzyskać oczekiwany efekt ponosząc znacznie niższe koszty niż w przypadku naturalnego drewna. Dlatego warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. A może wynik przerośnie nasze najśmielsze oczekiwania?