Stare meble mają coś w sobie, co sprawia, że wnętrze zyskuje wspaniały charakter. Można to nazwać duszą, która nadaje pomieszczeniu wyjątkowość i niepowtarzalny efekt. Niezależnie od tego, co to jest, nie ulega wątpliwości, że warto uwzględnić takie rozwiązanie podczas aranżacji mieszkania. Warto podkreślić, że nie trzeba w tym przypadku nabywać antyków, które są bardzo drogie. Doskonałym sposobem jest zastosowanie własnoręcznej metody, oraz postarzenie mebli,a pozwolą pięknie postarzyć meble i uzyskać fantastyczny rezultat.
Na czym polega metoda przecierki pozwalająca na postarzenie mebli?
Dostępnych jest wiele technik postarzenia mebli. Jedna z popularniejszych jest metoda określana mianem przecierki. W celu otrzymania pożądanego efektu trzeba poddać temu procesowi meble drewniane. Najlepszym materiałem jest lite drewno, a więc sosna, brzoza, dąb lub buk. Warto podkreślić, że do odnowienia najlepiej nadają się bardzo stare meble. Jednakże rozwiązanie może być wykorzystane w stosunku do nowszych egzemplarzy. W takiej sytuacji poniesie się zdecydowanie wyższe koszty, jeżeli chodzi o pracę. Co więcej, działanie to będzie także bardziej czasochłonne. W celu otrzymania pożądanego efektu działania renowacyjne należy przeprowadzić nie tylko na frontach i blatach wyposażenia, ale także uchwytach i okuciach.
Metoda przecierki polega zeskrobywaniu i przecieraniu odpowiednich miejsc na wcześniej pomalowanym i odnowionym meblu. W tym celu wykorzystuje się tępy nożyk do zeskrobywania farby w lokalizacjach, w których została nałożona ciemniejsza warstwa. Na koniec używa się papieru ściernego i wygładza krawędzie elementu wyposażenia. Działanie ma zabezpieczyć przed zahaczaniem nierówności, a także łuszczeniem farby.
Jak należy przeprowadzić postarzenie mebli metodą przecierki krok po kroku?
Najłatwiejszą, ale także dającą fantastyczny rezultat metodą postarzania mebli jest bielenie z zastosowaniem przecierek. Warto podkreślić fakt, że w zależności od oczekiwanego efektu przecierki mogą mieć różny kolor, a mianowicie szary, brązowy, beżowy bądź błękitny. Osoby, które pragną urządzić swoje wnętrze w stylu rustykalnym, powinny zastosować przecierki brązowe. Wykorzystanie prezentowanej metody sprawia, że dostrzega się spodnie warstwy farby. Dzięki temu określony element wyposażenia wygląda na starszy niż jest w rzeczywistości.
Postarzenie mebli – dokładne oczyszczenie mebla
Przed przystąpieniem do działania trzeba dobrze oczyścić produkt. Pracę rozpoczyna się od dokładnego umycia mebla. Do tego celu używa się ciepłej wody z dodatkiem bardzo delikatnego środka czyszczącego. Gdy mebel wyschnie przystępuje się do zmatowienia. Jest to działanie bardzo ważne w przypadku komponentów lakierowanych. Wykorzystuje się papier ścierny i dokładnie przeciera wszystkie zakamarki. Pozwoli to pozbyć się starego lakieru, który stanowi dużą przeszkodę dla kolejnych zadań renowacyjnych.
Postarzenie mebli – nałożenie farby i wosku
Następnie określa się miejsca, w których pragnie się uzyskać rezultat przetarcia. Doskonałą lokalizacją są krawędzie wyposażenia, a także wszelkie listwy ozdobne. Nie oznacza to jednak, że metoda nie może być wykorzystana na gładkich powierzchniach blatu biurka. Po podjęciu decyzji należy nałożyć rozwodnioną farbę we właściwe miejsca. Po wykonaniu tego zadania, trzeba odczekać aż farba dobrze wyschnie. Dopiero wówczas można przechodzić do kolejnych kroków. Pomalowane wcześniej elementy pokrywa się woskiem. Ten zabieg zabezpieczy przed przenikaniem kolejnym warstwom farby do drewna w lokalizacjach, w których pragnie się otrzymać efekt postarzenia.
Postarzenie mebli – bielenie elementu wyposażenia
Najbardziej pracochłonnym krokiem renowacji jest bielenie mebla. Trzeba się do tego zadania przyłożyć, gdyż ma to wpływ na ostateczny rezultat przeprowadzonych prac. W tym przypadku można pokryć mebel jedną warstwą białej farby w taki sposób, żeby naturalny kolor drewna był widoczny. Ciekawym sposobem jest także dokładne pokrycie elementu wyposażenia dwoma warstwami farby. Przed nałożeniem kolejnej trzeba upewnić się, czy pierwsza dobrze wyschła.
Postarzenie mebli – przecieranie mebla
Po przeprowadzeniu tych zabiegów można przejść do zasadniczego etapu prac. Gdy element wyposażenia jest już całkowicie suchy, za pomocą tępego nożyka zeskrobuje się farbę w miejscach, gdzie nałożono ciemniejszą warstwę pokryta woskiem. Nie można wywierać dużego nacisku na narzędzie pracy. Takie działanie może przyczynić się do usunięcia za dużej powierzchni białej farby. Ostatecznym etapem prac jest przetarcie powierzchni za pomocą papieru ściernego. Chodzi o wygładzenie krawędzi i zabezpieczenie przed zahaczaniem o nierówności, a także łuszczenia się farby. Mebel można dodatkowo ochronić przez zastosowanie lakieru akrylowego. Należy wybrać preparat półmatowy lub z połyskiem.
Stare meble nadają wyjątkowy charakter wnętrzu, gdyż takie elementy wyposażenia są niepowtarzalne i wspaniale podkreślają styl retro. Renowacja sprawia, że stare sprzęty otrzymują drugie życie. Doskonałym sposobem jest wykorzystanie metody określanej mianem przecierek. Można ją wykonać własnoręcznie. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i zaangażowania, a efekt może przekroczyć najśmielsze oczekiwania.