0
mała kuchnia w mieszkaniu

Mała kuchnia w mieszkaniu – jak ją urządzić? cz.1

Mała kuchnia w mieszkaniu w bloku, czy małym domku, w obecnych czasach, nie jest czymś niespotykanym. Dlatego też istnieje całe mnóstwo propozycji w Internecie na temat urządzania ich wnętrz. Spośród nich należy wymienić takie jak: wybór stosownej aranżacji małej kuchni, wybór kuchni otwartej na salon, czy ewentualnie salonu z aneksem kuchennym, zastosowanie odpowiednich mebli i ich ustawienie, materiały ścian i podłogi oraz ich kolory, rodzaje oświetlenia, dekoracje itp.

Mała kuchnia w mieszkaniu – style aranżacji, wystrój wnętrz, kolory, oświetlenie, dekoracje

W wielu naszych kuchniach meble mamy wykonywane głównie z drewna. Zdaniem niektórych projektantów wnętrz z punktu widzenia mody w 2020 r. są one mocno przestarzałe, chociaż i tak są  chętnie nabywane przez klientów lubiących styl klasyczny.

Natomiast aktualnie w aranżacjach kuchni wykorzystuje się nietypowe materiały, takie jak: kamień, plastik, metal czy PCV. Zatem we współczesnych mieszkaniach i domkach coraz częściej kuchnie są aranżowane stylowo i nowocześnie z zaskakującym designem. Bardzo modne są aktualnie aranżacje rodzaju zabudowy kuchni zaprojektowane w typie tip-on, kuchnie na wymiar kuchnie z wyspą, które są przestronne, czy aneksy kuchenne.

Mała kuchnia w pomieszczeniu-aranżacja wnętrza

Aktualnie często występującymi aranżacjami małych kuchni w pomieszczeniu to style takie jak:  skandynawski w małej i wąskiej kuchni w bloku, również rustykalny, czy industrialny, a także styl nowoczesny.

Aranżacja w stylu skandynawskim

W takiej kuchni zabudowę meblami, z braku miejsca zrobiono tylko na jednej ścianie. Natomiast załom ściany wykorzystano do urządzenia kącika śniadaniowego. Blat śniadaniowy przycięto na wymiar i przymocowano do ściany na zawiasach. Tak go zrobiono, aby można było opuszczać do dołu, jeżeli nie jest potrzebny, a tylko przeszkadza w takiej małej kuchni.

Kolorystyka małej kuchni w mieszkaniu to białe ściany oraz błyszczące białe płytki. W ten sposób uzyskuje się optyczne powiększenie małego pomieszczenia. Natomiast na jednej ścianie namalowano lamperię farbą w kolorze szarym. Dodatkowo zastosowano w niej nowoczesne rozwiązania pozwalające na jak najlepsze wykorzystanie małej powierzchni, żeby mała kuchnia w bloku była nie tylko funkcjonalna, ale także modna.

W celu zaoszczędzenia jak najwięcej miejsca, sprzęt AGD zastosowano w zabudowie. Gdyby kuchenka i piecyk były w wersji wolnostojącej, pochłonęłyby znacznie więcej przestrzeni. Z tego samego powodu w projekcie małej kuchni uwzględniono okap wyspowy. W tym przypadku zamontowano go do sufitu, a nie do ściany. Pozwala to również na bezproblematyczne aranżowanie przestrzeni.

Dodatkowo w rogu pomieszczenia umieszczono zabudowane szafki, które sięgają pod sam sufit. Zapewniają one odpowiednio dużo miejsca na przechowywanie. Okazało się, że wprowadzenie miniwyspy kuchennej pozwoliło na wygospodarowanie miejsca na płytę grzewczą oraz blat, przy którym można spożywać posiłki. Wydaje się, że podobne rozwiązania powinni rozważyć wszyscy posiadacze małej kuchni w bloku. W ten bowiem sposób zmieściły się w niej wszystkie niezbędne sprzęty oraz znalazło się też miejsce na przechowywanie.

mała kuchnia w mieszkaniu

Aranżacje w stylu rustykalnym

Ze względu na nieduży budżet mała kuchnia w mieszkaniu w bloku w stylu rustykalnym może być aranżowana w sposób bardzo oszczędny. Istniejący już w kuchni fiński talerz wiszący na ścianie z sielskim widoczkiem pozostawiono, żeby podkreślić ten styl. Natomiast zastosowano blat z białej płyty laminowanej oraz stalowy zlewozmywak z baterią. Te tanie modele kupiono w jednym z supermarketów budowlanych. Odświeżono stare szafki poprzez wykończenie ich samoprzylepną, okleiną imitującą bielone drewno.

Postanowiono ścianę nad blatem ochronić laminowanymi panelami podłogowymi, które imitują stare deski. To one głównie nadały temu wnętrzu wiejski styl. Poleca się zastosowanie takich paneli, ponieważ wyjątkowo dobrze sprawdzają się na kuchennej ścianie. Nie niszczą się one pod wpływem wilgoci oraz wysokiej temperatury. Kupiono także nowe listwy z haczykami, na których pani domu może wieszać sztućce kuchenne. Uwypuklają one rustykalny styl wnętrza. Poza tym na ścianach i meblach króluje biel.

W drugiej małej kuchni w bloku stworzono aranżację rustykalną i swojską. Kuchnia jest w tym przypadku pomieszczeniem o wystroju bezpretensjonalnym i pogodnym. Meble kupiono w markecie meblowym tj. gotową zabudowę. Szafek jest stosunkowo mało, ale i wystarczająco.

W ciągu dnia wnętrze jest dobrze oświetlone naturalnym światłem wpadającym przez okno. Wieczorem zaś kuchnię oświetlają halogenowe reflektorki, które zainstalowano na przeciągniętych skosem linkach. Klimat tej kuch tworzą drobiazgi jak: ozdobne naczynia, skrzynki, przedmioty z wikliny, itp. To właśnie stwarza sielski wystrój kuchni.

Mała kuchnia w mieszkaniu – w bloku w kawalerce

W przypadku, gdy mamy kawalerkę o powierzchni ok. 16 m2 nie można mówić o żadnym wyraźnym stylu aranżacyjnym w małej kuchni. Natomiast musimy trzymać się zasady, aby wykorzystać każdy kawałek takiego pomieszczenia, podczas jego urządzania.  W związku z tym zakupiono sprzęt AGD o mniejszych wymiarach od standardowych, które są dostępne w sprzedaży.

Postanowiono zastosować dolną zabudowę w kształcie litery L, która daje w mirę wygodne miejsce do pracy. W celu zwiększenia miejsc na różne przybory kuchenne pod górnymi szafkami umieszczono maksymalną, lecz możliwą liczbę półek. Zastosowano również ażurową przegrodę między kuchnią a pokojem, która nie ogranicza dopływu naturalnego światła do aneksu kuchennego. Samo to przepierzenie tworzą sosnowe listwy pomalowane na biało wraz z białymi meblami i ścianami. Dzieli ono wnętrze na strefy o różnej funkcji.

Aranżacja w stylu industrialnym

W tym przypadku mamy opcję małej kuchni w mieszkaniu w bloku połączoną z salonem i przedpokojem za pomocą szerokiego przejścia bez drzwi. W związku z tym ciasne pomieszczenia sprawiają wrażenie większych i jaśniejszych, a aneks kuchenny nie wygląda już jak mała kuchnia. Urządzając kuchnię powiększono otwory w ścianie i wykończono je zamówionymi u rzemieślnika listwami ze stali.

W kuchni zastosowano zabudowę z płyty z materiału drewnopochodnego, który z powodzeniem zastępuje naturalne drewno. Płyty te są lakierowane na kolor grafitowy. Ponadto zakupiono stalowy sprzęt AGD, a na ścianie zastosowano beton. Powstała w ten sposób mała kuchnia w mieszkaniu w stylu industrialnym.

Postanowiono jednak złagodzić niezbyt przyjemny chłód tych materiałów poprzez wytworzenie blatu z drewna brzozy stwarzającej ciepłą atmosferę. Ogólnie ujmując zastosowana szara kolorystyka daje niepowtarzalny styl i nowoczesność. Na podłodze ułożono laminowane panele, które wyglądają jak stare dębowe deski.

Ostatecznie dobrano meble, sprzęt i dodatki. Kuchnia jest wbudowana w szafkę, a obok niej zamontowano zlewozmywak. Duża lodówka jest wolnostojąca. W tej kuchni powieszono również szafkę i okap nad piecykiem oraz z boku blat z usytuowanymi pod nim dolnymi szafkami. W wyniku takiego urządzenia mieszkania powstał spójny i elegancki wystrój kuchni. Przypomina on stare francuskie mieszkanie.

W pierwszej części tematu przedstawiono kilka wersji urządzania małych kuchni w pomieszczeniach. Uwzględniono zatem określone style aranżacyjne tj. skandynawski, rustykalny i industrialny. Ponadto opisano także aranżację malej kuchni w kawalerce – kuchnia w kształcie litery L.