0
mała kuchnia w mieszkaniu

Mała kuchnia w mieszkaniu – jak ją urządzić? Cz.2. Aranżacje, wystrój wnętrz, kolory, dekoracje, oświetlenie.

Mała kuchnia w mieszkaniu może mieć różne aranżacje w zależności od jej wymiarów i kształtu. Wyróżniamy zatem kuchnię otwartą na salon, zamkniętą, lub nowoczesną i otwartą. W takich różnych pomiesz­czeniach istotne jest zastosowanie odpowiednich elementów dekoracyjnych, w tym oświetlenia przy jednoczesnym praktycznym wykorzystaniu ich powierzchni.

Mała kuchnia w mieszkaniu w bloku – aranżacja otwarta na salon

Całe mieszkanie ma ok. 27-34 m2. Zdajemy sobie sprawę, że jest to niewielki metraż i w związku z tym, aby mała kuchnia stała się w pełni funkcjonalna możemy ją urządzić jako pomieszczenie otwarte z małą ilością mebli. W tym przypadku granicą między kuchnią a salonem jest stół, przy którym chętnie zjemy posiłki. Jeśli zastosujesz w niej szeroki parapet bliżej pomieszczenia kuchennego, będzie on przedłużeniem blatu roboczego zrobionego z płyty laminowanej. Pod ten parapet można wsuwać stół. Szafki kuchenne są z lakierowanej na wysoki połysk płyty z materiału drewnopochodnego. Meble, czyli stół, parapet, szafki najlepiej zamów na wymiar.

Mała, wąska kuchnia w mieszkaniu w bloku – zamknięta aranżacja

Natomiast w tym przypadku pomieszczenie kuchenne jest wąskie o szerokości ok. 2 m. Z uwagi na to możemy zastosować tutaj np. zamkniętą aranżację. Zaplanowaliśmy zatem, że do kuchni zakupimy lub zamówimy taki sprzęt i meble, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna. W związku z tym wybraliśmy gazową płytę grzejną o nietypowych wymiarach 90 × 51 cm, na której palniki są tak rozmieszczone, że można na nich ustawić jednocześnie nawet cztery duże garnki. Ponadto zamówiliśmy do niej szafki górne oraz dolne. Natomiast piekarnik z mikrofalą umieściliśmy w wysokiej zabudowie, dzięki której wykorzystaliśmy całą powierzchnię ściany.

Ponadto starczyło też miejsca na chłodziarko-zamrażarkę. Nad nią można było utworzyć cztery głębokie schowki na różny sprzęt kuchenny. Ostatecznie dolne szafki mają tylko 50 cm głębokości tj. o 10 cm mniej od standardowych. Zlewozmywak wykonano z kompozytu i jest on wyjątkowo wąski, bo ma jedynie 43 cm szerokości. W tej aranżacji dużą rolę odgrywa zastosowany biały kolor ścian, mebli i podłogi.

Mała kuchnia w mieszkaniu w bloku – nowoczesna i otwarta

Często gdy nasze pomieszczenie kuchenne jest małe, decydujemy się, aby było ono otwarte na drugi pokój, zwykle salon. Wtedy bowiem mamy wrażenie większej przestrzeni, która jest podkreślona zastosowanym w niej kolorem  białej czekolady. Blat można wykonać z kompozytu, zaś ściany nad nim zabezpiecz taflą szkła lacobel w tym samym kolorze. Na podłodze połóż płyty polerowanego gresu. Jednocześnie zaplanowaliśmy ciemne szafki wiszące, które są fornirowane drewnem egzotycznym wenge i wyglądają bardzo efektownie. Natomiast podłogę postanowiliśmy wykonać z jasnych płyt lakierowanych na wysoki połysk z materiału drewnopochodnego. Właśnie te błyszczące powierzchnie rozświetlają wnętrze kuchni oraz dają wrażenie większej przestrzeni.

mała kuchnia w mieszkaniu

Mała kuchnia w mieszkaniu – dekoracje, oświetlenie, wykorzystanie powierzchni wnętrza

Wiemy już, że w niewielkiej kuchni bardzo istotne są kolory, w tym szczególnie jasne. Ponadto warto dowiedzieć się także, jak ozdobić jej przestrzeń elementami wyposażenia. Nie ma w niej bowiem miejsca na zbyt duże akcesoria dekoracyjne.

Dekoracje z luster

Lustra sprawiają wrażenie, że pomieszczenie jest bardziej przestronne. Nie powiesimy ich na całej ścianie z braku miejsca, ale możemy zakupić np. szafki do niej z lustrzanymi frontami. Innym pomysłem jest np. zawieszenie szerokiej lustrzanej tafli, albo kilka małych lusterek na ścianie zamiast płytek. Jednak wówczas nie będzie można tak łatwo utrzymać ich w czystości.

Lampy jako funkcjonalne dekoracje

W przypadku małych kuchni oświetlenie odgrywa istotną rolę. Jeżeli zastosujemy lampy o oryginalnym designie, to nadamy wnętrzu wyjątkowego charakteru. Jako przykład przedstawiamy oświetlenie do takiego pomieszczenia o aranżacji industrialnej. W tym przypadku najlepiej zawiesić modele lamp z oprawkami w stalowym kolorze albo chromowane, w dodatku z dużymi, wyraźnie zaznaczonymi śrubami i kratkami ochronnymi.

Natomiast w kuchni w stylu minimalistycznym wskazane jest zastosowanie niewielkich reflektorów o geometrycznych kształtach np. kwadratowych czy prostokątnych. Stanowią one doskonałe dekoracje. Ponadto do rodzaju lampy dobieramy baterię kuchenną o podobnym odcieniu np. stalowym, grafitowym, czy chromowanym. Nie zapominamy też o dodatkowych źródłach światła tj. oprócz centralnego oświetlenia na suficie, umieszczamy jeszcze niewielkie halogeny pod szafkami nad blatem roboczym i zlewozmywakiem.

Pudła i inne pojemniki zapewniają ład w kuchni

W tym pomieszczeniu nie chcemy bałaganu, tym bardziej że jest niewielkie. Możemy zatem wykorzystać do utrzymania porządku dostępne w sprzedaży kolorowe pudełka. Jednocześnie będą one dodatkowo stanowić elementy dekoracyjne. Ponadto warto zakupić zwykłe drewniane pojemniki i ozdobić je samodzielnie różnymi taśmami albo zastosować znane techniki zdobienia np. decoupage. Takie małe pudełka ustawiamy na lodówce, szafkach czy półkach, czyli tam, gdzie są widoczne i nie zajmują dużo miejsca.

Ściany — wykorzystanie ich powierzchni

Ściany to świetne miejsce na ozdoby. Ci, którzy lubią np. styl rustykalny, czy prowansalski mogą pomyśleć o zawieszeniu na nich ozdobnych, ręcznie malowanych talerzy. Natomiast miłośnicy autorskich grafik powinni sięgnąć po plakaty z ilustracjami warzyw czy owoców lub różnymi oryginalnymi hasłami. Ponadto, jeżeli traktujemy rodzinne zdjęcia jako dekoracje, to można również zawiesić je na ścianach. Droższą, ale też dużo ładniejszą opcją jest wyłożenie ściany szkłem hartowanym z grafiką lub zdjęciem.

Wiadomo, że wszelkie meble, elementy drewniane ścienne, podłogowe, sufitowe itp. pomieszczeń mieszkalnych są wykonywane z różnych rodzajów drewna oraz materiałów drewnopo­chodnych. Jako polskie Przedsię­biorstwo Drzewne Zadrożni oferujemy szeroką gamę tego typu produktów. Na rynku działamy już od 1989 roku i mamy duże doświadczenie w zakresie uszlachetniania płyt drewnopo­chodnych fornirami naturalnymi, egzotycznymi i modyfikowanymi, produkcji oklein i obłogów, produkcji obrzeży wzmacnianych fizeliną, obrzeży z klejem, obrzeży warstwowych 1 mm do 3 mm, produkcji formatek spajanych na styk, skrawaniu oklein. Ponadto dysponujemy nowoczesnym parkiem maszynowym i wysoko wykwalifikowaną kadrą.