Urządzanie swojego domu lub mieszkania to zdecydowanie czas wyzwań. Nie tylko musimy bowiem spiąć budżet, aby na wszystko wystarczyło środków, ale również każdego dnia napotykamy setki decyzji do podjęcia. Kolor ścian, rodzaj podłóg oraz wybór odpowiedniego stylu wykończenia to tylko część trudnych spraw, które musimy rozwiązać. Jedną z równie ważnych jest także ustalenie, czy w naszej przestrzeni chcemy mieć meble z drewna, czy z płyty MDF. Wbrew pozorom to bardzo istotne pytanie, ponieważ oferta na rynku meblarskim jest ogromna, a każde z rozwiązań posiada zarówno zalety, jak i wady.
Płyta czy lite drewno, czyli o trudnej sztuce wyboru
Każdy z nas, urządzając lub remontując własne cztery kąty, musiał stanąć przed trudnym wyborem odpowiedniego umeblowania. I nie chodzi tu jedynie o styl czy kolorystykę, ale również o sposób ich wykonania.
Ten z pozoru mniej istotny detal ma jednak ogromne znaczenie. Decyzja, z czego będą wykonane nasze meble, może zaważyć na przyszłym komforcie mieszkania.
Najczęściej stosowaną opcją są meble z litego drewna lub z płyty MDF, czyli tak zwanej płyty meblowej. Oba rozwiązania zdecydowanie się od siebie różnią. Drewno jest materiałem w pełni naturalnym i ekologicznym. Ponadto pochodzi ze źródeł odnawialnych, a sztukę jego przetwarzania praktykuje się od setek lat. Sprawni rzemieślnicy potrafią wyczarować z niego prawdziwe cuda, które są nie tylko praktyczne, ale również bardzo ładne i trwałe. Drewno uważa się za bardzo szlachetny surowiec.
Tymczasem płyta MDF to materiał drewnopochodny. Mówiąc dokładniej, jest to sprasowane w wysokiej temperaturze, pod ciśnieniem włókna drzewne. Dodatkowo do ich połączenia stosuje się różne preparaty chemiczne, mające na celu lepsze połączenie i utwardzenie składników. Ze względu na zawartość sztucznych elementów płytę meblową uważa się za mniej szlachetny substytut drewna.
Zarówno lite drewno, jak i płyta mają swoje wady i zalety. Warto je poznać, aby dokonać właściwego wyboru.
Meble wykonane z litego drewna
O niezwykłości litego drewna nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jest to materiał stosowany w meblarstwie oraz w szeroko rozumianej sztuce użytkowej od wieków. Przez ten czas rzemiosło to nieustannie udoskonalano i ulepszano. Z czasem, niestety, jego popularność nieco spadła z uwagi na wysoką cenę tego materiału oraz mniejszą dostępność. Pod koniec XX. wieku do głosu doszła płyta MDF oraz meble, które można było z niej wykonać. To rozwiązanie było dużo tańsze i łatwiejsze w obróbce. W ostatnich latach jednak obserwujemy powrót drewna do naszych mieszkań i domów.
Zalety mebli drewnianych
Drewno to materiał w 100% naturalny i ekologiczny. Jest także bezpieczny dla naszego zdrowia. Meble z niego wykonane wprowadzą do naszego domu ciepło i przytulność, bez względu na styl, który wybierzemy. Każdy egzemplarz jest unikatowy i niepowtarzalny, ze względu na charakter drewna (usłojenie, gatunek, wybarwienie, etc.).
Co więcej, jest to rozwiązanie niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia. Jeśli zdecydujemy się na zakup mebli drewnianych, mamy gwarancję wygodnego użytkowania na długie lata. Odpowiednio pielęgnowane będzie cały czas wyglądać jak nowe. Ale nawet to nadszarpnięte zębem czasu będzie się prezentować doskonale. Warto także pamiętać, że jest to materiał, który łatwo możemy odświeżyć czy zmodyfikować w razie potrzeby.
Wady litego drewna
Jednym z zasadniczych mankamentów mebli drewnianych jest ich cena. Niejednokrotnie przewyższa ona wartość produktów wykonanych z płyty MDF. Dla wielu osób jest to przeszkoda nie do pokonania, szczególnie jeśli dysponujemy nienaruszalnym, ograniczonym budżetem.
Meble wykonane z drewna są też znacznie cięższe niż te z płyty. Raz ustawione w danym miejscu nie tak łatwo dadzą się przestawić. Co więcej, przez swoją trwałość i wysoką cenę, często stanowią rozwiązanie na długie lata. Nie widać po nich śladów użytkowania, a ponieważ dużo za nie zapłaciliśmy, zazwyczaj szkoda nam wymieniać je na nowe po kilku latach. Co prawda, można poddać je renowacji, ale dla niektórych użytkowników taka zmiana może okazać się niewystarczająca. Meble z litego drewna z pewnością nie będą więc dobrą opcją dla osób, które lubią często zmieniać wystrój swoich wnętrz.
Meble z płyty MDF
MDF oznacza Medium Density Fibreboard, czyli płytę o średniej gęstości. Do jej zdecydowanych zalet należy to, że łatwo nadać jej pożądany kształt. Dysponując odpowiednimi narzędziami, bez trudu można ją ciąć, frezować oraz nacinać. Jako materiał sztucznie ukształtowany, nie nosi śladów niedoskonałości, jak drewno, które jest naturalne (posiada przebarwienia, sęki czy pęknięcia). W latach 80. XX. wieku zaczęto masowo produkować meble z płyty. Było to rozwiązanie dużo tańsze i przystępniejsze dla szerszego grona odbiorców.
Zalety mebli z płyty MDF
To materiał znacznie łatwiejszy w obróbce. Można go niemal dowolnie formować, nadając mu różną grubość i kształt. Jednocześnie każdy egzemplarz będzie identyczny i nie będzie nosił śladów jakichkolwiek niedoskonałości.
Płyta MDF jest znacząco tańsza od mebli z litego drewna. Jest również lżejsza, dzięki czemu można z jej użyciem wygodnie aranżować przestrzeń. Po czasie znacznie łatwiej jest także „jeździć” meblami po wnętrzu, w poszukiwaniu nowych możliwości.
Wady płyty meblowej
Płyta jest materiałem wysoko przetworzonym, zawierającym jedynie procent drewna. Zastosowane do jej wyrobu środki chemiczne mogą być szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, MDF jest bardziej podatny na uszkodzenia i mniej trwały. Częściej nosi także ślady błędów montażowych. Można powiedzieć, że raz złożony nie nadaje się do jakichkolwiek zabiegów renowacyjnych. Płyta jest również bardziej miękka, przez co bardziej widać na niej ślady użytkowania.
Co wybrać — meble z drewna czy z płyty MDF?
Warto zrozumieć, że to, co dla jednych stanowi wadę, dla drugich może być zaletą. Prawdę tę uświadomimy sobie, porównując oba rozwiązania. Drewno niektórym osobom może wydawać się niedoskonałe ze względu na to, że nie ma dwóch jednakowych egzemplarzy. Przez to każdy mebel będzie inny. Z kolei wyroby z płyty będą wolne od tej „skazy”. Każdy przedmiot będzie idealny, niczym spod igły, co może stanowić mankament dla ludzi ceniących rzeczy z charakterem.
Decydując się na jedną z opcji, dobrze jest uświadomić sobie, jakie są nasze oczekiwania. Czy bardziej zależy nam na ponadczasowym rozwiązaniu, które posłuży nam na długo? Czy wolimy łatwo dostępne, masowe meble, które w razie potrzeby będzie można szybko zastąpić nowymi? Dzięki szerokiej gamie możliwości możemy wybrać taką opcję, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.