0
małe szafy jednodrzwiowe

Praktyczne, drewniane, małe szafy jednodrzwiowe

Wybór odpowiedniej szafy do sypialni, salonu lub pokoju dziecięcego powinien być dobrze przemyślany. Szafy wykonane mogą być z drewna albo innego materiału, ale też wykańczane fornirem lub laminatem. Klienci z reguły nie odróżniają tych trzech materiałów, myśląc, że wszystkie meble produkuje się w podobny sposób. A różnic jest naprawdę sporo. Elementy wyposażenia wnętrz wykonane z drewna, to produkty bazujące na litym, naturalnym materiale, w tym przypadku drewnie. Z kolei fornir i laminat, to, innymi słowy, rodzaj ich wykończenia. W tym przypadku chodzi o płytę, którą obkleja się mebel. Podobnie jest z wielkością szafy. Do wyboru pozostają między innymi szafy narożne, szafy dwudrzwiowe z przesuwanymi lub klasycznie otwieranymi drzwiami albo małe szafy jednodrzwiowe.

Duże, wieloskrzydłowe i małe szafy jednodrzwiowe wykonane z litego drewna — ich wady i zalety

Meble wykonane z naturalnego, litego drewna, to marzenie większości z nas. Niezależnie od tego czy decydujemy się na pojemne i duże, czy małe, jednodrzwiowe szafy. Eleganckie i prestiżowe, zapewniają wnętrzu ponadczasową klasykę wystroju. Ponadto uważane są za jedne z najbardziej ekologicznych wyborów, a do tego są solidne, trwałe i odporne. Świetnie znoszą też upływ czasu. Można nawet rzec, że z wiekiem nabierają charakteru.

Niestety, drewniane szafy są też drogie. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że należy o nie odpowiednio dbać. Dobra kondycja drewna zależy od częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych. Drewnianej powierzchni nie wystarczy po prostu czyścić wodą, wręcz nie należy tego robić. Materiał tego rodzaju woli pielęgnację suchą albo wilgotną szczotką o miękkim włosiu. Bardziej uciążliwe plamy można ewentualnie potraktować dedykowanymi drewnu środkami chemicznymi. By drewniana szafa latami była wizytówką pomieszczenia, konieczna jest też konserwacja. Bazę stanowią oczywiście woski i oleje, a więc regularne natłuszczanie. Zaniedbane drewno z czasem zaczyna się kruszyć się i robi się bardziej podatne na uszkodzenia.

Wady i zalety szaf pokrytych fornirem albo laminatem

Uważa się, że fornir jest najbardziej satysfakcjonującą alternatywą dla naturalnego, litego drewna. Tworzą go cienkie płaty drzewa. Duże, dwudrzwiowe, ale i małe, jednodrzwiowe szafy pokryte są w tym przypadku fornirem, które nie tylko wyglądają jak lite drewno, ale są też pozbawione charakterystycznych jego wad, choćby sęków czy wnęk. Poza tym fornirowe płyty dodatkowo się też zabezpiecza, między innymi lakierami, lakierobejcami albo woskami. W ten sposób stają się trwałe i nie grozi im pękanie. Czyszcząc meble wykonane z forniru, należy kierować się podobnymi zasadami, co w przypadku naturalnych materiałów. Unikać należy więc wody, a skupiać się raczej na pielęgnacji suchą ściereczką, ewentualnie specjalnymi płynami. Jako że do tworzenia szaf tego rodzaju wykorzystuje się jedynie dekoracyjne drewno, mebel zawsze będzie się bardzo dobrze prezentował. A co najważniejsze można go nabyć za atrakcyjną, przystępną ceną.

Najmniej naturalny jest natomiast laminat. Mieszanka, którą w jego przypadku obkleja się meble ma jednak swoje zalety. Z całą pewnością może pochwalić się odpornością i wytrzymałością na uszkodzenia. Poza tym laminat jest odporny na wilgoć, wodę i wysokie temperatury, dlatego bardzo łatwo się go czyści.

małe szafy jednodrzwiowe

 

Meble fornirowane jako dobry kompromis

Kwestia wyboru między fornirem, drewnem, a laminatem zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Wiele zależy tu także od zasobności portfela. Możliwości finansowe, a zaraz po nich wysiłek, jaki jesteśmy w stanie włożyć w pielęgnację i konserwację mebli, są kluczowe. Wydaje się jednak, że materiałem, który stanowi idealną kombinację wszystkich powyższych kwestii, jest fornir. Nic więc dziwnego, że ten niedrogi, estetyczny, przypominający naturalne drewno i wytrzymały materiał znajdziemy w większości polskich domów.

Duże czy małe, jednodrzwiowe szafy? Co wybrać?

Kiedy wiemy już, na jaki materiał wykończeniowy naszego mebla się zdecydować, czas przemyśleć jego wielkość. Szafę możemy kupić w wersji proponowanej przez danego producenta albo zamówić na wymiar. Do wyboru mamy dwu-, a nawet trzy- czy cztero- drzwiowe modele albo małe szafy jednodrzwiowe. Jeśli ktoś szuka bardzo pojemnej jej wersji, lepiej by zdecydował się na większy rodzaj.

Drewniane szafy jednodrzwiowe

Skupiając się jednak na małych, drewnianych szafach jednodrzwiowych, nie sposób nie zauważyć kilku ich zasadniczych zalet. Takie modele idealne są do przedpokoju albo jako dodatkowy mebel do sypialni. Wbrew pozorom meble te mogą być naprawdę pojemne. W zależności od potrzeb możemy też zdecydować się na wyposażenie w postaci samych półek, ale i dodatkowego drążka, na którym powiesimy sukienki, kurtki, garnitury lub płaszcze. Małe szafy jednodrzwiowe są więc idealne wszędzie tam, gdzie planujemy postawić niewielkich rozmiarów mebel, do którego włożymy nadmiar ubrań albo rzeczy, które zakładamy okazyjnie. Ze względu na fakt, że nie zabierają dużo miejsca, sprawdzają się też w małych pomieszczeniach, na przykład pokoiku dziecka. Wniosek? Takie modele są praktyczne, a wykonane na zamówienie mogą zostać wyposażone w dodatkowe udogodnienia, na przykład lustro.

Mała szafa jednodrzwiowa, wykonana z forniru z pewnością długo i dobrze nam posłuży. Dziś, gdy większość z nas stawia na mniejsze, aczkolwiek wygodne i przytulnie urządzone mieszkania, dobrze dobrane wyposażenie jest kluczowe. A niezabierające dużo miejsca i ładnie prezentujące się meble, pomagają w przechowywaniu nadmiaru ubrań i świetnie się prezentują.