0
rodzaje płyt meblowych

Rodzaje płyt meblowych

Na rynku meblarskim znajdziemy bardzo szeroki wybór różnych płyt meblowych, z których można wykonać zarówno zabudowę kuchenną, jak i wolno stojące regały lub szafki. Warto jednak wiedzieć, że każdy rodzaj ma inne właściwości i czym innym się charakteryzuje.

Jeszcze w poprzednim stuleciu meble wykonywano najczęściej z litego drewna, jako że był to materiał szlachetny, trwały i ponadczasowy. Obecnie mamy do dyspozycji znacznie więcej możliwości, a wybór alternatywnego materiału wykończeniowego wynika najczęściej z faktu, że meble z litego drewna należą do szczególnie drogich i nie każdy może sobie na takie rozwiązanie pozwolić.

Dlaczego częściej wybieramy dziś płyty meblowe zamiast drewna?

W dzisiejszych czasach, kiedy częściej się przeprowadzamy, zmieniamy pracę, a także miejsce zamieszkania, meble na lata przestały być wartością samą w sobie. Tym bardziej, że wystrój wnętrz również chętniej modyfikujemy, kiedy stary nam się znudzi albo potrzebujemy wprowadzić nowe udogodnienia w swoich czterech kątach.

Biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, jakie zachodzą każdego dnia w naszym życiu, tradycyjne, drewniane meble stają się zbędnym wydatkiem, który nie tylko obciąża nasz budżet, ale również utrudnia codzienne funkcjonowanie. Co więcej, meble drewniane wymagają szczególnej pielęgnacji i troski.

Dlatego właśnie, coraz częściej producenci mebli sięgają po inne, znacznie tańsze i przystępniejsze rozwiązanie, takie jak płyty meblowe.

Płyty meblowe – ich rodzaje, zastosowanie i właściwości

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów płyt meblowych. Warto wiedzieć, że każdy z nich ma inne właściwości, ale także różne zastosowanie. Stają się coraz popularniejsze ze względu na konkurencyjne ceny, w porównaniu z wyrobami z litego drewna, ale także z uwagi na fakt, że niejednokrotnie są łatwiejsze w obróbce i późniejszej pielęgnacji i konserwacji.

Przed wyborem konkretnego rozwiązania, warto poznać specyfikację oraz to, czym charakteryzuje się dana płyta meblowa.

rodzaje płyt meblowych

 

Rodzaje płyt meblowych

1/ Płyty wiórowe

Stosowane są przede wszystkim w meblarstwie oraz w budownictwie. Powstają ze sprasowanych wiórów drewnianych, połączonych klejem syntetycznym.

Występują płyty jedno- lub wielowarstwowe. Są doskonałym materiałem do szlifowania albo oklejania fornirem. Nadaje się ponadto do lakierowania i laminowania. Płyty wiórowe wykorzystuje się do produkcji mebli tapicerowanych i skrzyniowych. Często powstają z nich meble biurowe. Jednym z gatunków płyt wiórowych są płyty OSB, stosowane w budownictwie. Jest to materiał ekologiczny, coraz chętniej wykorzystywany do tworzenia najróżniejszych przedmiotów użytkowych przez współczesnych rzemieślników.

2/ Płyty paździerzowe

Jest to materiał chętnie stosowany w meblarstwie, ale spotykany również w budownictwie, jako izolacja. Do jego wyrobu używa się oczyszczone paździerze lniane lub konopne. Następnie spaja się je pod ciśnieniem, w wysokiej temperaturze. Dodatkowo do łączenia wykorzystuje się klej syntetyczny. W ofercie znajdziemy również płyty wiórowo-paździerzowe.

Ten rodzaj płyt jest gładki i można go wykańczać na różne sposoby, w zależności od miejsca, w którym chce się je zastosować. Mogą być więc:

  • szlifowane jedno- lub dwustronnie;
  • nieszlifowane;
  • laminowane;
  • fornirowane;
  • oklejane dla połysku.

Należy jednak pamiętać o tym, że płyty paździerzowe nie lubią dusznych i zbyt wilgotnych miejsc. Należy je przechowywać w pomieszczeniach suchych, z odpowiednią cyrkulacją powietrza.

3/ Płyty pilśniowe

Wykorzystuje się je w meblarstwie, ale również do produkcji paneli podłogowych. Powstają z drobnego drewna. Rozwłóknioną tkankę drewnianą spilśnia się i formuje w odpowiednich warunkach temperaturowych i ciśnieniowych. W procesie dodaje się także klej syntetyczny.

Płyty pilśniowe są odporne na wilgoć i temperaturę. Mogą mieć różną twardość i grubość.

4/ Płyty HDF

To najtwardszy gatunek płyt pilśniowych. Cechuje go duża twardość i gęstość, dzięki czemu doskonale sprawdza się jako wykończenie tylnych ścianek mebli, elementów szuflad, a nawet jako panele podłogowe.

5/ Płyty MDF

Jest to płyta pilśniowa o średniej twardości. Łatwa do utrzymania w czystości, trwała, ale wymagająca dodatkowego, specjalnego zabezpieczenia przed wilgocią.

Cechuje ją ponadto elastyczność i łatwość w kształtowaniu, jak również brak tendencji do podziału (izotropowość). Jeśli została dobrze wykonana, nie puchnie ani nie łamie się. Niestety wadą płyt MDF jest to, że tępią ostrza narzędzi, służących do obróbki tego materiału.

6/ Płyty LDF

Należą do płyt pilśniowych o zmniejszonej gęstości. Często wykorzystuje się je jako panele ścienne, uszlachetnione papierem dekoracyjnym. Stosuje się je ponadto jako bazę dla produkcji poszyciowo-izolacyjnej.

7/ Sklejka

Jest bardzo popularnym i często stosowanym materiałem, podobnym do drewna. Ma charakter kompozytowy. Wytwarza się ją poprzez krzyżowanie cienkich warstw płatów drewna, najczęściej brzozy, olchy lub sosny. Wyróżnia się następujące rodzaje sklejek:

  • suchotrwałe;
  • półwodoodporne;
  • wodoodporne.

Poszczególne wersje różnią się od siebie zastosowanym rodzajem kleju.

Wytrzymałość i sprężystość sklejki jest uzależniona od ilości zastosowanych warstw. Ważny jest również kierunek przebiegu włókien oraz kierunek obciążenia. Odporność na wodę także jest uzależniona od danej wersji sklejki.

Płyty meblowe – różnorodność rozwiązań

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele alternatyw dla litego drewna. Dzięki temu każdy będzie mógł znaleźć rozwiązanie dopasowane do własnych potrzeb. Warto jednak pamiętać, że płyty meblowe mają różne właściwości, a przez to sprawdzą się przy różnych zastosowaniach.