0

Sklejka wodoodporna

Sklejka jest to materiał powstający przez połączenie cienkich warstw drewna. W procesie produkcyjnym wykorzystuje się najczęściej brzozę, sosnę, czy olchę. Znacznie rzadziej jest to buk bądź gatunki egzotycznych drzew. Cechą wyróżniającą tego artykułu jest to, że wypełnia się ją wewnętrznymi elementami tańszymi od tych, które znajdują się na zewnątrz produktu. W zależności od wykorzystanego spoiwa może to być sklejka wodoodporna lub sucha. Sprawdź, co należy wiedzieć na temat pierwszej z nich.

Co to jest sklejka wodoodporna?

Sklejka wodoodporna nazywana jest też sklejką szalunkową. Jest to płyta drewnopodobna. Powstaje w efekcie sklejenia kilku warstw forniru. Istotne jest to, że składniki te występują najczęściej w liczbie nieparzystej. Właściwości zależą tutaj od metody klejenia poszczególnych struktur. Do łączenia wykorzystuje się najczęściej spoiwo przygotowane na bazie mocznikowo-melaminowo-formadehydowej. Natomiast, jeśli chodzi o gatunek drzewa, to jest to głównie brzoza, topola lub sosna. Czasami spotyka się też sklejki wodoodporne wykonane z buku, olchy lub egzotycznych darów Matki Natury.

Sklejka wodoodporna – zalety

Sklejka wodoodporna ma mnóstwo atutów, dlatego jest niezwykle popularnym tworzywem w meblarstwie i budownictwie. Najważniejszym aspektem jest to, że jest to tworzywo ekologiczne, a więc produkcja odbywa się w sposób, który nie szkodzi środowisku naturalnemu. Proces wytwarzania jest niezwykle efektowny pod względem energetycznym. Ponadto podczas spalania do atmosfery dostaje się dwutlenek węgla bez udziału substancji toksycznych.

Inwestując w ten artykuł, możesz liczyć też na dużą wytrzymałość i odporność na zginanie. Pamiętaj o tym, że takie płyty charakteryzują się znacznie większą trwałością niż pozostałe wyroby drewnopodobne. Wśród atutów wymienia się też jej wagę. Jest ona lekka, dlatego nie sprawi kłopotu w transporcie. Co więcej, dość łatwo poddaje się obróbce. Można nadać jej różne kształty i uzyskać pożądany efekt. Wyróżnia się również niską przepuszczalnością cieplną. Ma ona także dużą udarowość. Ponadto nie traci tej cechy nawet w warunkach mokrych. Dzięki stabilności wymiarowej bez kłopotu wraca do parametrów wyjściowych po wyschnięciu. Stanowi też wspaniałą alternatywę dla litego drewna. Przypisuje się jej też wysokie walory estetyczne. Dobra sklejka wodoodporna ma też odpowiednie certyfikaty i atesty w zgodzie z polskimi i unijnymi normami, na przykład PN-EN 636 i PN-EN-636-1,2,3.

Do czego używa się sklejki wodoodpornej?

Parametry sklejki wodoodpornej sprawiają, że ma ona szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach życia gospodarczego. Podstawę stanowi tutaj przemysł meblarski i budowlany. Płyta wspaniale sprawdza się w wykończeniach różnych elementów wyposażenia wnętrz. Fantastycznie nadaje się jako składnik zabudowy meblowej szafek kuchennych, a także dekoracyjnych półek. Po ten element konstrukcyjny specjaliści sięgają również przy tworzeniu konstrukcji ścian działowych. Ze sklejki wodoodpornej tworzy się też okładzinę ścienną. Ze względu na swoje właściwości profesjonaliści wykorzystują ją do projektów mebli przeznaczonych do kuchni lub łazienki. Stanowi ona także ważny element rusztowań.

W praktyce znajdziesz ją nie tylko we wnętrzach. Przykład stanowi tutaj przemysł lotniczy. Co więcej, przeznaczona jest do tworzenia różnego rodzaju szalunków. Z powodzeniem pozwala na budowę kadłubów jachtów, żaglówek, czy łódek. Wyjątkowe właściwości przyczyniają się również do tego, że produkuje się z nich także skrzynie pianin i fortepianów.

Jakie wyróżnia się rodzaje sklejek wodoodpornych?

Bardzo popularnym rodzajem sklejki jest płyta elastyczna. W procesie produkcji wykorzystuje się najczęściej egzotyczny gatunek drzewa okoume. Bardzo dobrze zastępuje materiały wyróżniające się plastycznością. Znajduje ona przeznaczenie w produkcji zabawek dla dzieci, przemyśle meblarskim, akustycznym i przy wystroju wnętrz. Natomiast sklejka lotnicza prawie zawsze wykonywana jest z brzozy. Cechą jest wysoki poziom precyzji. Wynika to z tego, że najcieńsza płyta ma około 0,4 mm i powstaje aż z trzech warstw drewna. Profesjonaliści korzystają z niej przy remoncie starych szybowców. Używają jej także modelarze.

Sklejki wodoodporne z tak zwanym gumokorkiem produkuje się z forniru brzozowego. Natomiast wnętrze niejednokrotnie składa się z brzozy bądź też olchy. W środkowej warstwie płyty umieszcza się wkładkę głuszącą o grubości na poziomie 3 mm. Jest to tworzywo kompozytowe korka i gumy niwelującej wibracje, a także dźwięki powstające na skutek na przykład pracy silnika. Ze względu na swoją niską wagę pozwala obniżyć ciężar pojazdów bez niekorzystnego wpływu na ładowność i bezpieczeństwo.

Sklejka wodoodporna to wspaniały materiał wyróżniający się szerokim zastosowaniem. Jednakże, aby cieszyć się z jej walorów, przy zakupie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Jest to nie tylko materiał i sposób klejenia, ale również klasa tworzywa. Najwyższa jakość oznaczona jest cyfrą 1, czyli artykuł pozbawiony wad. Sprawdzi się ona wszędzie tam, gdzie poszukuje się estetyki i dobrej jakości wykonania!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *