Stół to nie tylko funkcjonalny mebel. To znacznie więcej. Jest on jednocześnie miejscem spotkań, zażartych dyskusji, a nawet emocjonujących rozgrywek w różnego rodzaju gry. Dlatego właśnie, dla wielu ludzi wybór odpowiedniego rozwiązania to kluczowa decyzja przy urządzaniu własnego domu lub mieszkania. Coraz więcej konsumentów kupuje dla siebie stół z drewna, jako trwalszy i szlachetniejszy niż zwykłe, marketowe rozwiązania. Na co warto zwrócić uwagę, szukając idealnego drewnianego stołu?
Dlaczego drewno?
Zalety drewna można by mnożyć niemal w nieskończoność. Jest ono materiałem droższym, w porównaniu z zamiennikami, stąd też użytkownicy wybierają go rzadziej, jednak od wieków jest uważany za niezwykle szlachetny i stylowy.
Stół jednak, jako mebel szczególny, często zajmuje w naszych domach kluczowe miejsce. Zwykle jesteśmy także skłonni wydać na niego więcej pieniędzy niż na kanapę czy regał. Dlatego też chętniej decydujemy się na stół drewniany, który jest trwalszy, bardziej elegancki i pasuje do każdego wnętrza.
Drewniany stół to rozwiązanie uniwersalne. Dzięki temu materiałowi możemy uzyskać pożądany efekt i maksymalnie go spersonalizować. Nie jesteśmy też uzależnieni od oferty dostępnej w sieciowych sklepach. Producenci mebli drewnianych dopasują wszystkie parametry do naszych potrzeb, dzięki temu, że jest ono łatwe do obróbki.
Do innych zalet drewna należy również to, że jest ono trwałe i wytrzymałe zarówno na upływający czas, jak i różne uszkodzenia mechaniczne. W razie usterek zawsze możemy poprosić o pomoc stolarza, który odnowi nasz mebel. Możemy także spróbować uporać się z rysą czy innym zniszczeniem samodzielnie za pomocą dostępnych na rynku preparatów pielęgnacyjnych do drewna.
Drewno wpasuje się idealnie w każde wnętrze. Bez względu na to, czy nasze mieszkanie utrzymane jest w klimacie glamour, czy w stylu rustykalnym, drewniany stół będzie zawsze prezentował się doskonale. Można go także poddawać niemal dowolnym renowacjom. Można zostawić je w naturalnym kolorze lub pomalować, dzięki czemu za każdym razem uzyskamy niezwykły i świeży efekt.
Stół z drewna to gwarancja przytulności i ciepła w naszym domu. Dzięki niemu wspólne posiłki zyskają nowy klimat, a spotkania z przyjaciółmi nabiorą kolorów. Decydując się na to rozwiązanie, warto jednak wcześniej zastanowić się, jaki stół będzie najlepiej pasował do naszego wnętrza.
Duży stół z drewna pomieści więcej gości!
Podstawową sprawą jest dobranie takiego stołu, który będzie pasował zarówno do danego wnętrza, jak i do domowników. Polacy coraz częściej mogą sobie pozwolić na większy metraż domu lub mieszkania, dzięki czemu na wszystko znajdzie się miejsce. W ten sposób możemy spożywać posiłki wygodnie w wyznaczonej części kuchni lub w jadalni. Co za tym idzie, stół może być też większy i stanowić indywidualny mebel, a nie jakiś substytut.
Mimo wszystko jednak bardzo ważne jest, aby dopasować rozmiar stołu do wnętrza, jakim dysponujemy. Możemy „zaszaleć” tylko wówczas, jeśli metraż pomieszczenia jest odpowiednio duży. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że nie wystarczy ustawić stół, muszą się jeszcze przy nim zmieścić krzesła. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że każda osoba potrzebuje określonej przestrzeni, aby móc swobodnie zjeść, ale także wygodnie usiąść i odejść od stołu. Mebel musi także mieścić się w danej przestrzeni tak, aby można było swobodnie się wokół niego poruszać.
Przyjmuje się, że każdy powinien mieć dla siebie około 60 centymetrów na szerokość i 40 na głębokość. Na środku stołu z kolei, powinno zostać około 25 centymetrów przestrzeni na potrawy czy ewentualne ozdoby. Liczby te powinniśmy wziąć pod uwagę, jeśli w naszym domu często gościmy rodzinę lub przyjaciół. Dla niewielkiej 3- czy 4-osobowej rodziny wystarczy mebel o tradycyjnych rozmiarach. Można także wziąć pod uwagę stół z opcją rozkładania. To dobre rozwiązanie, jednak podczas zakupów trzeba sprawdzić, czy po rozłożeniu będzie on nadal stabilny.
Wysokość również ma znaczenie
Wybierając stół z drewna, równie ważne jest dopasowanie jego wysokości. Oczywiście trudno wybrać taką opcję, która będzie dokładnie odpowiadała wzrostowi każdego z domowników. Przyjmuje się jednak optymalną wysokość, która wynosi około 75 – 80 centymetrów. Dzięki niej można wygodnie usiąść i zjeść posiłek lub porozmawiać.
Jaki kształt stołu wybrać?
Do ustalenia pozostaje jeszcze kwestia kształtu naszego stołu. Od wyboru danej opcji zależeć będzie charakter całego pomieszczenia.
Prostokąt
To najbardziej klasyczna i uniwersalna z opcji. Jest to rozwiązanie praktyczne, które pasuje do każdego wnętrza i różnej stylistyki. Zazwyczaj jednak zajmuje sporo miejsca, należy więc zwrócić uwagę, aby wybrany model nie zagracił przestrzeni. Jeśli potrzebujemy większego stołu, możemy wówczas wybrać wersję z możliwością rozłożenia go do większych rozmiarów.
Kwadrat
To stół, który można określić jako optymalny. Nadaje się idealnie dla niewielkiej rodziny, która rzadko przyjmuje gości i nie potrzebuje dodatkowej przestrzeni biesiadnej. Co więcej, kwadrat to idealny kształt dla każdej przestrzeni. Można go ustawić zarówno na środku, jak i przy ścianie. Zajmuje także niewiele miejsca, dając tym samym dużo możliwości aranżacyjnych.
Koło
Stół okrągły to rozwiązanie stylowe i eleganckie. Nadaje się idealnie do spotkań towarzyskich, ponieważ przy nim każdy czuje się jednakowo ważny. Zajmuje on mało i miejsca, ale może przy nim usiąść nawet do 8 osób (w zależności od tego, jaki model wybierzemy). Należy jedynie pamiętać, że okrągły stół musi stać na środku pomieszczenia. Przysunięty do ściany może stracić cały swój urok.
Rodzaj drewna
Decydując się na stół z drewna, musimy także zwrócić uwagę na jego gatunek. W tej kwestii oczywiście najlepiej poradzić się specjalisty, każdy rodzaj inaczej się bowiem impregnuje oraz pielęgnuje, a poszczególne rodzaje mają swoje własne cechy charakterystyczne.
Najczęściej wybieranym materiałem jest drewno dębowe. Jest ono trwałe oraz odporne na uszkodzenia. Równie często stosuje się drewno sosny, choć ten rodzaj niestety nie należy do szczególnie wytrzymałych. Z uwagi na swoją miękkość, widać na nim wszelkie uderzenia czy zarysowania. Specjaliści polecają również drewno tekowe, ponieważ jest szczególnie odporne na wilgoć. Może być więc stosowane w kuchni.
Na rynku dostępnych jest wiele różnych gatunków drewna. Warto dopasować odpowiedni rodzaj do naszych potrzeb. Dobrze jest także zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji, na przykład na to, jak często należy olejować powierzchnię i jakich preparatów używać. Drewno łatwo jest utrzymać w czystości, wystarczy pamiętać o systematycznej konserwacji.
Stół z drewna — miejsce spotkań
Stół to najważniejsze miejsce w domu. Dlatego warto zadbać, by prezentował się wyjątkowo. Wspólne chwile przy nim spędzone na zawsze zapadają w pamięć, najlepiej więc wybrać taki o niepowtarzalnym charakterze. Będzie on wówczas odzwierciedlał osobowość domowników oraz samego wnętrza.