0
styl japoński

Styl japoński – prostota i naturalność

W świecie zachodnim moda na Orient i styl japoński trwa nieprzerwanie od lat. Przejawia się ona nie tylko w zamiłowaniu do sushi czy w sztuce aranżacji ogrodów. Wkrada się także do naszych domów. I nie chodzi tylko o zastosowanie pojedynczych motywów takich jak, na przykład, wzorzysta tapeta czy tradycyjna laleczka kokeshi postawiona na komodzie. Dziś to bardziej realizacja japońskiego światopoglądu i stylu życia. Coraz częściej chcemy przebywać we wnętrzach, które oddają klimat Japonii i jej kultury.

Wydaje się, że popularność stylu japońskiego w europejskich domach rośnie z każdym rokiem. Skąd jednak bierze się ta fascynacja?

Zawsze trzeba być Zen!

Gdy oglądamy na fotografiach lub w filmach wnętrza w stylu japońskim, pierwsze, co nas uderza, to poczucie harmonii. Wszystko tu ma swoje miejsce. Wokół panuje ład i porządek. Najważniejsza jest prostota i spokój. To z nich płyną do nas pozytywne wibracje, które sprawiają, że w danym miejscu czujemy się dobrze. Tak naprawdę nie ma w tym niczego rewolucyjnego. Wiadomo przecież nie od dziś, że w przeładowanych, zbyt zagraconych pomieszczeniach żyje nam się znacznie gorzej niż w otoczeniu estetycznych, prostych i funkcjonalnych przedmiotów.

Pojęcie Zen jest dla Japończyków bardzo ważne. Jest to filozofia życiowa, która ma swoje zastosowanie w niemal każdej dziedzinie. Zen wywodzi się z buddyzmu. Żeby go osiągnąć, należy wypracować w sobie stan spokoju i wewnętrznej harmonii. Jest to możliwe poprzez medytację i zachowanie czystego umysłu. Przestrzeń, która jest Zen, musi być pozbawiona bałaganu. Musi też być blisko natury i przyrody. Dlatego w japońskich domach znaleźć można bardzo dużo przeszkleń. Okna, często panoramiczne, stanowią łącznik pomiędzy ludzkim lokum a światem natury, czyli ogrodem, jako że duża część Japończyków ma to szczęście, że posiada swój własny kawałek przyrody. Takie wnętrza są również doskonale doświetlone, co także pozwala na harmonijne połączenie z fauną i florą.

 

Co wyróżnia styl japoński?

By oddać w swoim wnętrzu styl japoński, należy pamiętać o kilku zasadach.

1/ Po pierwsze natura

Japoński styl czerpie garściami z natury. Japończycy kochają przyrodę i mają do niej ogromny respekt. Jest ona stale obecna w ich przestrzeni życiowej. Najlepszym na to sposobem jest wprowadzenie do wnętrz roślin. W kulturze Japonii duże znaczenie odgrywają drzewka bonsai oraz bambusy. Ale można też zaprosić do domu inne rośliny doniczkowe, na przykład te o gładkich liściach, takie jak palmy czy orchidee. Warto dodać, że w japońskich domach mało jest roślin w intensywnych kolorach. Zgodnie z zasadą minimalizmu, dominują proste, zielone kwiaty.

2/ Kąpiel dla ciała i ducha

W filozofii Zen bardzo ważne miejsce zajmuje woda. Jej plusk i bulgotanie uspokaja i sprzyja medytacji. Dlatego w japońskich domach, w łazienkach, najczęściej montuje się wanny, a nie prysznice. Są to niewielkie, ale za to głębokie niecki, w których można zażyć relaksującej kąpieli (z języka japońskiego jest to rytuał ofura).

styl japoński

3/ Każdy kawałek przestrzeni jest ważny

Zgodnie z wyznacznikami japońskiego stylu, w żadnym domu nie może zabraknąć parawanów i przesuwnych drzwi. Ich obecność wynika przede wszystkim ze względów praktycznych. W Japonii każdy milimetr przestrzeni jest na wagę złota, dlatego zamiast tradycyjnych dla kultury zachodniej, drzwi otwieranych na pomieszczenie, stosuje się drzwi przesuwne (z japońskiego shoji), które nie zajmują wiele miejsca. W tradycyjnym budownictwie wykonuje się je ze specjalnego papieru, przepuszczającego światło, a ramę z drewna. Dzięki zastosowaniu takich materiałów, w mieszkaniu jest cały czas dużo świata. Podobnie parawany, dzielą przestrzeń, ale nie ograniczają dostępu słońca.

4/ Piękno naturalnego drewna

Dla zachowania harmonii z przyrodą warto wykorzystywać we wnętrzach naturalne materiały. W japońskim stylu dominuje drewno i bambus. Domy są najczęściej budowane z drzew takich jak klon, cyprys czy czerwona sosna. Drewno tych drzew jest także obecne w elementach wykończeniowych, czyli w drzwiach, ramach parawanów, czy w ramkach na zdjęcia. Bambus z kolei doskonale sprawdza się jako materiał do wykonania naczyń czy desek do krojenia i serwowania i potraw. Pełni także funkcje dekoracyjne.

5/ Meble — proste i funkcjonalne

Japończycy uwielbiają prostotę i funkcjonalność. Nie przeciążają przestrzeni niepotrzebnymi meblami. Wybierają tylko te, które mogą okazać się przydatne. W japońskich domach rzadko spotyka się podział na pokoje, jak to ma miejsce w naszej kulturze. Do oddzielania przestrzeni służą właśnie parawany. Meble są na ogół niskie, a ponieważ posiłki jada się, siedząc na podłodze, na specjalnych poduszkach, na ogół brak w tych przestrzeniach krzeseł.

6/ Światło niesie dobrą energię

Przestrzenie, na przykład sypialnia w japońskim stylu, powinny być dobrze oświetlone, najlepiej naturalnym światłem. W miejscach, w których pojawia się sztuczne światło, musi być ono właściwie przemyślane, ponieważ nic w stylu japońskim nie jest przypadkowe. Lampy powinny być ustawione kątowo. Dobrze, by swoją stylistyką nawiązywały do tradycyjnych latarenek.

7/ Otwarte przestrzenie dają moc

Przestrzeń w japońskich domach jest bardzo ważna. Większość Japończyków ma jej do swojej dyspozycji niewiele, dlatego wykorzystuje się ją do maksimum. Rzadko spotyka się wydzielone pomieszczenia. Dąży się raczej do zachowania otwartości, którą tylko czasem dzieli się na funkcjonalne kąciki.

8/ Naturalne światło przede wszystkim

W japońskich domach niemal nie stosuje się zasłon. Są niepraktyczne, ponieważ blokują dostęp naturalnemu światłu. Najczęściej, by chronić wnętrze przed intensywnym słońcem, montuje się na oknach proste, bambusowe żaluzje.

9/ Kolory natury

W kulturze japońskiej harmonia z naturą przejawia się również w wykorzystaniu barw. Najczęściej stosuje się kolor drewna oraz zieleń. Ta ograniczona paleta sprawia, że w takich wnętrzach czujemy się uspokojeni i bezpieczni.

Miejsce przyjazne do życia, czyli styl japoński w meblarstwie

Wykorzystanie stylu japońskiego we wnętrzach pozwala na stworzenie przestrzeni przyjaznej i bezpiecznej. Ograniczenie przedmiotów, które na dłuższą metę okazują się zbędne i nieistotne, pozwala oczyścić umysł i otworzyć go na nowe doznania. Przyjazne wnętrze charakteryzuje harmonia i prostota, a także zwrot ku naturze. To miejsce, w którym możemy śmiać się, wypoczywać i nabierać sił przed kolejnymi wyzwaniami.