0
zaprojektowanie ergonomicznej kuchni

Zaprojektowanie ergonomicznej kuchni

Kuchnia to ukochane miejsce kobiet, ich królestwo, w którym mogą odpocząć podczas przygotowywania posiłków. Jest to także ulubione wnętrze dla panów, którzy kochają gotować, a takich współcześnie jest coraz więcej. Dlatego też pomieszczenie powinno być zaaranżowane tak, aby zapewnić, jak największy komfort i wygodę. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Jakie elementy należy uwzględnić przy projektowaniu praktycznej kuchni? Poniżej prezentujemy kilka ciekawych inspiracji. Mamy nadzieję, że będą stanowiły dla Ciebie natchnienie i zdeterminują do wdrożenia wskazanych rozwiązań w życie. Zaprojektowanie ergonomicznej kuchni – jak to zrobić?

Jak zapewnić ergonomię w zależności od powierzchni pomieszczenia?

Ergonomiczna kuchnia wyróżnia się przede wszystkim wygodą, a także bezpieczeństwem pracy. Pomieszczenie powinno być tak urządzone, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty pracy. Duży wpływ na odpowiednie rozplanowanie wnętrza ma metraż kuchni. Istotne znaczenie ma rozmieszczenie strefy roboczej i przeznaczonej do przechowywania produktów. Elementy lokalizujemy blisko siebie. W małym pomieszczeniu trzeba zachować kolejność. Lodówka powinna być najbliżej wejścia, następnie zlewozmywak i urządzenie przeznaczone do obróbki termicznej. Pomiędzy tymi obszarami musimy wygospodarować przestrzeń dla blatu roboczego, która musi wynosić minimum 30 centymetrów.

W większej kuchni zadanie jest trudniejsze do zrealizowania. Należy pamiętać o tym, że za duża odległość między strefami roboczymi wydłuży pracę i negatywnie odbije się na naszym komforcie. Ponadto sprawi, że będziemy bardziej zmęczeni. Wskazane strefy muszą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie, nie należy ich rozdzielać.

Jakie strefy należy wyróżnić w każdej kuchni?

Projekty kuchni, która jest spełnieniem zasady ergonomiczności, powinny uwzględniać obecność podstawowych stref. Jedną z ważniejszych części pomieszczenia jest obszar przeznaczony do przechowywania produktów żywnościowych. Ważną lokalizacją jest również przestrzeń, w której będziemy trzymać naczynia, a więc szklanki, talerze oraz sztućce. Istotny jest także obszar przeznaczony do zmywania i wyrzucania odpadów. Nie możemy zapominać o blacie roboczym oraz strefie pozwalającej na obróbkę termiczną żywności. Zasady ergonomii podkreślają, że kolejność poszczególnych elementów, powinna być taka jak zaprezentowano powyżej, czyli od przechowywania do gotowania.

zaprojektowanie ergonomicznej kuchni

Rozmiar mebli jako istotny parametr wpływający na ergonomię w kuchni

Jaki jeszcze czynnik zapewnia wygodną pracę w kuchni? Bardzo ważnym komponentem jest rozmiar mebli. Powinno dostosować się go do wzrostu osoby pracującej w kuchni. Kierujemy się taką zasadą przy rozmieszczeniu całego wyposażenia. Szafki powinno się wieszać na takiej wysokości, żeby można było sięgnąć po potrzebne produkty bez konieczności używania krzesła, czy innego produktu. Co więcej, blat powinien znajdować się na wysokości zapewniającej komfortowe działania bez niebezpieczeństwa obciążenia kręgosłupa. Określa się, że właściwa wysokość szafek kształtuje się na poziomie 85 do 95 centymetrów. Jest to standardowe rozwiązanie dla większości populacji. Ponadto, odległość między blatem a szafkami wiszącymi powinna mieć wartość około 50-60 centymetrów.

Kilka pomysłów na zaprojektowanie ergonomicznej kuchni

Jaki może być pomysł na kuchnie zapewniający dużą wygodę użytkowania? Ciekawym rozwiązaniem jest pomieszczenie w kształcie litery L. W tym przypadku meble należy rozmieścić wzdłuż dwóch ścian tworzących prostopadły układ. Przy dłuższej ścianie lokalizujemy strefę przechowywania i obszar przeznaczony do zmywania. Krótsza ściana powinna mieć piekarnik, a więc obszar przeznaczony do gotowania. Taka kuchnia nie jest odpowiednia w przypadku długich i wąskich wnętrz.

Interesującą opcją jest kuchnia w kształcie litery U. Doskonale sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Kierując się określoną zasadą, projekt kuchni powinien uwzględniać rozmieszczenie wyposażenia po przeciwległych ścianach. Jest to zasadne w odniesieniu do sporej kuchni z oknem i otwartej na salon. Wówczas obszar przeznaczony do przechowywania oraz kuchenkę należy umieścić w bocznych ciągach. Co więcej, zlewozmywaka nie powinno projektować się pod oknem. Fantastycznym dopełnieniem takiej kuchni jest stół lub barek.

Zaprojektowanie ergonomicznej kuchni nie musi być trudne. Najważniejsze jest kierowanie się istotnymi zasadami. Jednakże najwyższy komfort osiągniemy wówczas, gdy rozplanujemy kuchnię zgodnie z naszymi preferencjami i potrzebami. Każdy człowiek pracuje inaczej. To, co jest wygodne dla jednej osoby, dla innej może być nieodpowiednie. Dlatego warto poznać siebie i urządzić kuchnię tak, żeby każda chwila w niej spędzona dawała ogromną radość!