Każdy, komu leży na sercu stylowy wygląd własnego domu czy mieszkania, stara się dopracować wnętrze w każdym szczególe. I nie chodzi tu jedynie o kolor ścian czy wybór mebli. Nie od dziś wiadomo bowiem, że klimat tworzą detale i to one mają moc nadawania charakteru i nastroju w pomieszczeniu. W ostatnich latach panuje moda na dodatki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Powstają z niego przedmioty z charakterem i duszą. Pełnią one funkcje nie tylko dekoracyjne, ale również użytkowe. Przykładem mogą być zegary z plastrów drewna. To pełen uroku dodatek, bez którego trudno wyobrazić sobie wyposażenie salonu czy jadalni. Co więcej, ozdobę tę można bez problemu wykonać samodzielnie i powiesić we własnym domu lub podarować bliskiej osobie.
Zegar z drewna – kluczowy przedmiot w pomieszczeniu!
Trudno znaleźć mieszkanie czy dom, w którym nie będzie ani jednego zegara. Choć mówi się, że szczęśliwi czasu nie liczą, to jednak jest to jeden z najprzydatniejszych akcesoriów codziennego użytku. Nieważne czy duże, czy małe, wiszące albo stojące, chociaż jeden taki gadżet powinien na stałe zagościć w naszych czterech kątach. Jest to tym ważniejsze, że dodatek ten jest nie tylko funkcjonalny, ale również może stanowić świetną ozdobę wnętrza.
Zegar wskazuje czas i jest to jego podstawowa funkcja. Warto jednak przy tym pamiętać, że może to być także świetna ozdoba wnętrza, która podkreśli jego styl i charakter. Producenci prześcigają się w tworzeniu najróżniejszych wzorów, formatów i kolorystyki czasomierzy. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, takich jak metal czy tworzywo sztuczne. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się jednak zegary z drewna. Wbrew obiegowej opinii nie są one przyporządkowane wyłącznie do wnętrz w stylu rustykalnym. Wręcz przeciwnie! Mogą stanowić świetny dodatek także dla innych stylów, drewno ma bowiem uniwersalny charakter i dopasuje się do każdej stylistyki.
Zegary z plastrów drewna – dlaczego warto zaprosić je do swojego domu?
Zegar wykonany z plastra drewna to dodatek jednocześnie pełen uroku, ale i niezwykle funkcjonalny. W zależności od formy, jaką nada mu jego twórca, może on mieć bardziej strojny charakter lub minimalistyczny, na przykład w stylu scandi. Słowem, taki czasomierz może przyjmować najróżniejsze oblicza, aby dopasować się do danego wnętrza lub nadać mu zupełnie nowy klimat.
W jakim wnętrzu najlepiej sprawdzą się zegary z plastrów drewna?
Dobra wiadomość jest taka, że nie ma w tej kwestii jedynej słusznej odpowiedzi. Drewno, dzięki swojej naturalności i prostocie, może pasować do różnych stylów. Sprawdzi się zarówno we wnętrzu o charakterze klasycznie rustykalnym, ale i w bardziej nowoczesnych domach czy mieszkaniach. Drewno to świetna baza, której możemy nadać pożądany przez nas kształt oraz indywidualny charakter. Podobnie jak glina przyjmuje formę nadaną jej przez twórcę, tak samo drewno można dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań. Jest znacznie bardziej uniwersalne niż tworzywa sztuczne, które na ogół kojarzą się z podobną do siebie masową produkcją. Co więcej, każdy zegar z drewna będzie zupełnie inny. W zależności od tego, z jakiego gatunku będzie pochodził, jaki kształt będzie miał plaster, czy jakie będzie wybarwienie drewna, suma tych elementów da za każdym razem inny efekt.
Naturalny urok drewna
Dodatki z drewna to zawsze przedmioty z duszą. Tak, jak każde drzewo jest inne, tak samo inne będą akcesoria z niego wykonane. Każdy produkt jest unikalny i ma swój indywidualny wyraz. Zegary z drewna są także ekologiczne, ponieważ powstają z naturalnego materiału. Taki gadżet można wykonać samodzielnie, stosując się do kilku przydatnych wskazówek. Plaster drewna można kupić w sklepie z materiałami stolarskimi albo wykorzystać starą, nieużywaną już dekorację. Będzie to wówczas przykład upcyklingu, czyli nadania nowej funkcji istniejącym już przedmiotom.
Jak krok po kroku wykonać zegar z drewna?
Stylowy zegar z drewna można wykonać przy niewielkim nakładzie sił i środków. Podstawą jest plaster drewna. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, może on być duży lub mały. Optymalny będzie jednak taki o średnicy około 30 centymetrów, ponieważ należy wziąć pod uwagę montaż mechanizmu oraz wielkość cyfr.
Wybór odpowiedniego plastra
Zależy on w dużej mierze od możliwości, którymi dysponujemy. Możemy go kupić w zaprzyjaźnionym tartaku albo zamówić przez Internet. Jeśli zaznaczymy, że chodzi o plaster przeznaczony na zegar, stolarz wywierci w środku otwór (około 2 centymetrów głębokości), w którym umieścimy mechanizm. Warto przy tym pamiętać, że świeżo wycięty kawałek powinien przeschnąć (najlepiej przez kilka tygodni). Należy go umieścić w ciepłym i przewiewnym miejscu. Dobrze jest zwrócić także uwagę, czy nie wychodzą ze środka niepożądane żyjątka, na przykład korniki. Specjaliści zalecają również, aby podjęte środki dopasować do specyfiki danego gatunku drewna. Inna musi być bowiem konserwacja w zależności od twardości i innych parametrów.
Jakie drewno najlepiej wykorzystać? W tej roli można użyć brzozy, jabłoni lub olchy. Są one dosyć miękkie, a przy tym łatwo poddają się obróbce.
Mechanizm i wskazówki zegara
W kolejnym kroku, jeśli nie zrobił tego dla nas stolarz, należy wywiercić otwór z przodu plastra na wskazówki i z tyłu na mechanizm. Następnie musimy zaplanować rozmieszczenie godzin. Możemy przyjąć system “co godzinę” albo umieścić na tarczy oznaczenia: “12”, “3”, “6” i “9”. Ważna jest także decyzja, czy będą to cyfry rzymskie czy arabskie. Można je wykonać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest użycie gotowych cyfr (również dostępnych w Internecie). Można je także nanieść za pomocą farby albo, jeśli dysponujemy odpowiednim sprzętem, zrobić je przy użyciu specjalistycznego urządzenia, na przykład szlifierką.
Wykończenie i konserwacja zegara
Następne kroki zależą w dużej mierze od tego, jaki charakter chcemy nadać naszemu zegarowi. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pozwolą stylizować drewno na różne sposoby. Do wnętrz w stylu retro, będzie to więc środek postarzający, dla klimatu industrialnego będa to lakiery nadające połysk, itd. Możliwości mamy naprawdę wiele. Są także specjalistyczne bejce, które uwypuklają naturalny kolor i charakter drewna. Bez względu jednak na opcję, którą wybierzemy, koniecznie trzeba zastosować także olej zabezpieczający. Pozwoli on chronić drewno przed niszczeniem i utratą koloru. Dzięki niemu nasze dzieło na długo zachowa idealny wygląd.
Zegary z plastrów drewna – pomysł na stylowy prezent
Gadżet ten to świetny sposób na ożywienie wnętrza. Bez względu na to, w jakim klimacie urządzony jest nasz dom czy mieszkanie, zegar z plastra drewna będzie do nich idealnie pasował. Jest to dodatek, który możemy sprezentować sobie lub podarować komuś bliskiemu. Będzie to piękna i stylowa ozdoba.