0
domy z drewna

Domy z drewna – ekologicznie i pięknie

Myśląc o własnym domu, często przychodzą nam do głowy obrazy sielankowej wsi, spokojnej okolicy gdzieś za miastem i… małego drewnianego  domku pełnego uroku i przytulności. Nic dziwnego! Domy z drewna to niejednokrotnie symbol ciepła i rodzinnej atmosfery. Przez lata takie rozwiązanie było kojarzone głównie jako destynacja wakacyjnych wypraw czy weekendów na działce. Tymczasem jednak, w ostatnich latach osoby planujące wybudować swój własny dom, decydują się na wybór konstrukcji drewnianej. Wynika to z faktu, że budowle tego typu nie ustępują w niczym tradycyjnej technologii, a przy tym są znacznie cieplejsze w odbiorze. Dlaczego jeszcze warto rozważyć budowę domu z drewna?

Domy z drewna – sielanka w pigułce

W wyobraźni większości ludzi mały drewniany domek to symbol przytulności, ciepła i niezwykłej domowej atmosfery. Te pozytywne skojarzenia biorą się w dużej mierze z faktu, że drewno to materiał wyjątkowy. Wszystko, co z niego powstaje, emanuje dobrą energią i wzbudza w nas wiele przyjaznych uczuć. W magiczny sposób wiąże się z wypoczynkiem i wytchnieniem od codziennych spraw i obowiązków. Do niedawna jednak wybieraliśmy go najczęściej jako cel wakacyjnych wypraw albo stawialiśmy go na działce, aby móc w nim w lecie organizować imprezy pod chmurką. W ostatnich latach ten trend radykalnie się zmienił. Domy z drewna nie mają już wyłącznie charakteru letniskowego. Zamiast tego dołączyły do grona pełnoprawnych budynków całorocznych. Czy sprawdzą się w tej roli?

Cała rodzina pod jednym dachem!

W ciągu ostatniej dekady wiele zmieniło się w przekonaniach na temat budownictwa jednorodzinnego. Osoby, które postanowiły zamienić własne M na dom, mają do wyboru wiele możliwości. Trendy podlegają nieustannym zmianom. Do głosu dochodzą nowe technologie i techniki budowlane.

Jeszcze na początku XXI wieku dominowało przekonanie, że jeśli budować dom, to tylko z cegieł. Materiał ten gwarantował bowiem trwałość i niezawodność. Były to cechy niezwykle pożądane, ponieważ budowało się go z założeniem, że ma przetrwać dekady i służyć wielu pokoleniom. Faktycznie, do niedawna mieszkały w nich całe rodziny – rodzice z dziećmi, a nawet dziadkowie. Solidne podstawy były więc niezbędne, aby móc tworzyć niezawodne ognisko domowe.

Z biegiem lat jednak młodzi zaczęli szukać własnego miejsca na ziemi, a mieszkanie wielopokoleniowe przestało być normą. Tym sposobem, między innymi, zaczęto odchodzić od wielkich, kilkukondygnacyjnych domostw, które powstawały latami i pochłaniały olbrzymie nakłady sił, pracy i pieniędzy. Prawdopodobnie była to jedna z przyczyn, dla których duży dom przestał być wartością samą w sobie. W zamian za to jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać chronione osiedla domków jednorodzinnych oraz firmy specjalizujące się w budowie drewnianych domów szkieletowych.

Czy dom z drewna to dom na lata?

Zmiana w myśleniu zaowocowała narodzinami zupełnie nowych trendów w budownictwie. Na czym one polegały? Przede wszystkim na zmianie wytycznych, które określały idealną do życia budowlę. Jedna z pierwotnych zakładała, że trwały i bezpieczny dom to tylko ten wykonany z cegły. Obecnie jednak coraz częściej to domy z drewna uważa się za lepsze rozwiązanie.

Nowoczesne technologie skutecznie wyprowadzają nas ze starych, często błędnych, przekonań. Domy z drewna wcale nie muszą być kojarzone wyłącznie z letniskiem albo górską wioską. Odpowiadając na potrzeby współczesnych ludzi, wpisują się idealnie w krajobraz miejski. Skąd ta rosnąca popularność? Otóż dom wykonany z drewna z powodzeniem może służyć jako dom całoroczny, który posłuży swoim mieszkańcom przez długie lata. Stosowane obecnie technologie i materiały w niczym nie ustępują tradycyjnym, udostępniając w pełni komfortową przestrzeń mieszkalną. Udowodniono ponadto, że takie rozwiązanie jest bezpieczne i ekologiczne, przez co lepiej sprosta wymaganiom, które stawia przed nami przyszłość.

domy z drewna

Zalety budowy domu z drewna

Drewniany dom to dziś budowla stawiana na tym samym poziomie co dom wykonany z cegły czy z betonu. Tego rodzaju budynek spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa oraz gwarantuje wszystkie aspekty komfortowego mieszkania. Należą do nich ogrzewanie, dźwiękoszczelność, a nawet, co współcześnie ma ogromne znaczenie, energooszczędność. To jednak tylko niektóre z zalet wybudowania domu z drewna. W rzeczywistości jest ich jeszcze więcej. Warto je poznać, aby móc dokonać najlepszego dla siebie wyboru.

Domy z drewna to gwarancja oryginalności!

Mijając osiedla domów jednorodzinnych, często ma się wrażenie, że wszystkie budynki projektowało to samo biuro projektowe. Choć różnią się między sobą kolorem elewacji czy wykończeniem okien, wszystkie są do siebie łudząco podobne. Wynika to z jednej strony z raczej ujednoliconego gustu odbiorców, ale także z ceny. Im wymyślniejsza konstrukcja, tym więcej będziemy musieli zapłacić za jej budowę i wykończenie. Tymczasem domy z drewna otwierają ogrom możliwości zarówno na etapie projektowania, jak i aranżacji. W morzu tradycyjnych domów o podobnej formie drewniany zawsze będzie się wyróżniał.

Projekt możemy znaleźć spośród bogatej oferty firm, które tworzą domy w oparciu o nowoczesne technologie, ale również możemy spróbować pokusić się o realizację własnych marzeń i pomysłów. Powstanie wówczas w pełni autorski projekt, który będzie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju!

Przytulne gniazdko z drewna!

Drewno jako materiał w pełni organiczny i naturalny, od razu budzi w nas pozytywne skojarzenia. Dodatkowo, detale takie jak kominek czy otwarta przestrzeń budują we wnętrzu atmosferę przytulności i ciepła. Taki efekt trudno uzyskać w tradycyjnym domu z cegły. Tylko drewno daje takie poczucie bezpieczeństwa i niezwykłej atmosfery. Co więcej, stwarza olbrzymie pole do popisu dla fanów aranżowania wnętrz. W projektach domów drewnianych można poszaleć jeśli chodzi o wybór drewna na elewację czy rozkład pomieszczeń. Bez problemu można tworzyć otwarte przestrzenie, kuchnię otwierać na salon albo tworzyć inne oryginalne aranżacje. Właśnie dlatego z każdym rokiem przybywa coraz więcej zwolenników domów drewnianych.

Domy z drewna – ekologia i energooszczędność

Bardzo ważnym aspektem budowy domu drewnianego jest fakt, że jest to budynek tworzony zgodnie z wymogami ekologii, a także nowoczesnego zarządzania zasobami energetycznymi.

Drewno, jako materiał naturalny, jest bezpieczne dla środowiska. Jego obróbka nie generuje zbyt wiele dwutlenku węgla, a także innych zanieczyszczeń. Co więcej, we wnętrzach tworzy się specyficzny mikroklimat, który pozwala regulować wilgotność w pomieszczeniach. Ściany z drewna oddychają, co zapewnia naturalną wentylację. Z kolei energooszczędność domów drewnianych wynika z faktu, że są lepiej izolowane niż te murowane. Wnętrza łatwiej ogrzać, a ciepło kumuluje się. Dzięki temu można obniżyć nakłady energetyczne na ogrzewanie zimą.

Elastyczna i szybka budowa? To możliwe!

Budowa domu z drewna jest także znacznie prostsza niż tradycyjna. Przede wszystkim trwa zdecydowanie krócej. Większość elementów tworzonych jest w fabryce, skąd na miejsce przeznaczenia przyjeżdżają już w formie gotowej do montażu. Drewno nie wymaga też poddawania różnym procedurom, takim jak choćby konieczność odczekania między poszczególnymi etapami budowy. Z tego powodu można go stawiać nawet zimą! Jest także dużo tańszy niż murowany, ponieważ nie wymaga wylewania rozległych fundamentów ani rozbudowanej izolacji, która przy rozwiązaniach tradycyjnych zabiera znaczną część powierzchni użytkowej wnętrza. Słowem, domy z drewna to budownictwo przyszłości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *