0
wnętrze w angielskim stylu

Eleganckie wnętrze w angielskim stylu

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój dom był miejscem z duszą, powinieneś zwrócić uwagę na design obowiązujący na wyspach. Każde wnętrze w angielskim stylu aranżowane jest z niezwykłą starannością o detale. Przestrzeń mieszkalna prezentuje się tam przytulnie i jednocześnie elegancko. Czym się  kierować podczas urządzania domu w angielskim stylu? Jakie meble dobrać i na które szczegóły położyć nacisk? Podpowiadamy!

Wnętrze w angielskim stylu – nurt industrialny, wiejski i kolonialny

Według wielu osób styl angielski wyróżniają klasyczne rozwiązania, kojarzone z etykietą, a nawet arystokratycznym przepychem. Jest w tym odrobina prawdy, choć ze względu na mnogość odmian i nurtów designu angielskiego, każdy może wybrać rodzaj, który najbardziej mu odpowiada. Do wyboru pozostaje nurt industrialny, wiejski albo kolonialny.

Ten pierwszy swoimi aranżacjami nawiązuje do czasów rewolucji przemysłowej. Wyróżniają go duże, przestrzenne pomieszczenia i jasne ściany. W dodatkach jest dość oszczędny. Jeśli już pojawiają się akcesoria ozdobne, to wykonane są z metalu, betonu lub cegły. Osoby, dla których taki styl jest zbyt przytłaczający, starają się nadać mu lekkości poprzez szczegóły wykonane ze szkła albo drewna.

Styl wiejski, a więc nurt, który w Polsce zdobył największą popularność, jest całkowitym przeciwieństwem stylu industrialnego. Aranżując wnętrze w zgodzie z wytycznymi nurtu wiejskiego, trzeba postawić na dużą ilość dodatków. Mile widziane są kwiatowe tkaniny, elementy drewniane, na przykład boazerie na ścianach oraz porcelanowe akcesoria. Styl wiejski w oczywisty sposób nawiązuje do klimatu angielskiej prowincji. Niektórym kojarzy się ze stylem prowansalskim. W salonie urządzonym w ten sposób stoją tapicerowane meble, ozdobione licznymi poduszkami. W sypialni konieczne jest masywne, drewniane łóżko. Na stolikach nie powinno zabraknąć wazonów ze świeżymi kwiatami.

Ostatni nurt, zwany też stylem kolonialnym, to ukłon w stronę egzotyki. W angielskim domu, urządzonym zgodnie z estetyką designu tego rodzaju, meble bazują na orientalnym drewnie. Wszystkie dekoracje i zdobienia stanowią natomiast inspirację egzotycznymi krajami. W takich wnętrzach nie brakuje też wyrazistych barw i mocnych akcentów kolorystycznych.

Jak urządzić wnętrze w angielskim stylu?

Skupiając się na eleganckim, aczkolwiek wiejskim nurcie stylu angielskiego należy postawić na bogactwo dekoracji. Obrazy, lampy, wazony z kwiatami i porcelanowe elementy powinny wieść prym zarówno w sypialni, jak i salonie czy w korytarzu.

Jeśli chodzi o meble, to preferowane są masywne komody i kredensy o klasycznych kształtach i subtelnych zdobieniach. Wykonane z drewna szafy i łóżka najczęściej robi się na zamówienie, bo dziś rzadko który salon meblowy proponuje tak oryginalne modele elementów wyposażenia. Szczególnie gdy miłośnikowi stylu angielskiego zależy na charakterystycznych przetarciach i specjalnym bieleniu powierzchni stołu czy kredensu. Meble tapicerowane, a więc fotele, sofy, kanapy obija się z kolei bogato zdobionymi tkaninami. Najczęściej wybierane wzory, to mozaiki roślinne, motywy kwiatowe i krata. Ważnym elementem są też grube zasłony i drewniane boazerie na ścianach, które sięgają zazwyczaj połowy ich wysokości.

wnętrze w angielskim stylu

 

Salon i sypialnia w angielskim stylu

W salonie inspirowanym stylem angielskim powinna stanąć drewniana komoda lub kredens. Takie elementy dodają elegancji. Na środku należy ustawić tapicerowaną sofę – klasyczną, miękką i zdobioną ulubionym motywem. Właśnie z nią dobrze skomponować zestaw zasłon. Z racji tego, że masywne meble i ciężkie tkaniny przytłaczają wnętrze, ściany warto pomalować w neutralnych kolorach. Dominować powinna na nich biel albo akcenty beżowe.

Wystrój sypialni należy zaplanować, rozpoczynając oczywiście od wyboru łóżka.  Romantyzmu doda jej solidny, drewniany i bielony mebel. Rama łóżka pomalowana białą farbą wprowadzi do sypialni przytulny klimat. Mnóstwo poduszek i gruba narzuta dopełnią całości. W angielskiej sypialni świetnie prezentować się będą duże lustra z ozdobnymi akcentami i lampy ze stylowymi kloszami. Jeśli chodzi o kolorystykę, warto postawić na pastelowe barwy, na przykład delikatny róż.

Kuchnia i łazienka w angielskim stylu

Kuchnia powinna być funkcjonalna. Tak, jak w przypadku salonu i sypialni, idealnie prezentują się w niej drewniane, lekko zdobione i pokryte białą farbą fronty mebli. Naturalne elementy mogą dotyczyć również innych części wyposażenia, na przykład blatów. Obszerna, praktyczna wyspa, która stanowi centrum całego pomieszczenia, to w Anglii absolutny must have. Jeśli mamy taką możliwość, warto zaaranżować kuchnię tak, by móc ją wkomponować.

W łazience inspirowanej angielskim designem najlepiej prezentują się ceramiczne albo marmurowe płytki. Ściany, które nie są narażone na kontakt z wodą, można udekorować tapetami i białą boazerią. Co ciekawe, wolnostojąca wanna to element niemal obowiązkowy. Wybierając taki jej model, warto postawić na złotą armaturą i filigranowe nóżki w komplecie.

Chęć wprowadzenia do domu angielskich elementów stylizacyjnych, rodzi konieczność odszukania odpowiednich producentów i podwykonawców, którzy staną na wysokości zadania. Wiele aranżacji wymaga bowiem rozwiązań nietypowych, które trudno znaleźć w popularnych sklepach meblowych i punktach oferujących dekoracje domowe. Miłośnicy designu prosto z wysp zaglądają na pchle targi i korzystają z pomocy zaufanych stolarzy czy dostawców drewnianych elementów. Warto się jednak nieco postarać, bo mieszkanie urządzone w ten sposób jest oryginalne, naprawdę eleganckie i niesamowicie przytulne.

1 thought on “Eleganckie wnętrze w angielskim stylu”

  1. Z całą pewnością ten opis jest bogatym źródłem inspiracji dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad wprowadzeniem do swojego wnętrza angielskiego stylu. Z ogromną wiedzą i precyzją opisujecie różne nurty designu, co z pewnością ułatwia wybór odpowiedniego dla siebie. Przytaczane wskazówki dotyczące wyboru mebli, dodatków i kolorystyki są niezwykle cenne, szczególnie dla osób stojących przed wyzwaniem urządzenia domu od podstaw. Wielokrotnie podkreślane jest zwrócenie uwagi na detale, co jest kluczowe dla aranżacji wnętrz, a szczególnie dla takiego, w którym ma dominować klasyczna elegancja. Bardzo podoba mi się fakt, że nie ograniczacie się jedynie do opisu salony czy sypialni, ale z równym zaangażowaniem opisujecie również kuchnię czy łazienkę. Ciekawy jest też nacisk, jaki kładziecie na autentyczność wnętrza. Wskazujecie, że warto skorzystać z pomocy zaufanych stolarzy czy dostawców drewnianych elementów. Jest to z pewnością wartościowe spostrzeżenie, które może pomóc w stworzeniu wnętrza o niepowtarzalnym charakterze przez osoby, które dopiero rozpoczynają dekorację swojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *